ABD'nin lik Türk-İslam Merkezi hizmete açılıyor

ABD'nin ilk Türk İslam Merkezi olan "Amerika Diyanet Merkezi", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 2 Nisan'da açılacak.

28 Mart 2016 - 17:32

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının işbirliğiyle yapılan Amerika Diyanet Merkezi, ülkedeki Müslümanları aynı çatı altında buluşturacak ilk Türk İslam merkezi olma özelliğini taşıyor. Merkez, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 29 Mart-2 Nisan tarihleri arasında ABD'ye gerçekleştireceği ziyarette açılışı yapılarak hizmete sunulacak.

Müslümanlar için adeta "yaşam alanı" haline geldi

Washington’a yaklaşık yarım saatlik mesafedeki Amerika’nın en büyük camisi olan Diyanet Merkezi, özellikle cuma namazı için yüzlerce insanın çevre eyaletlerden de gelerek namazlarını kıldıkları ve kültür merkezindeki hizmetlerden yararlandıkları bir "buluşma noktası" hüviyeti taşıyor.

Cami eksenli bir kompleks olan külliyede kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi, hamam, konferans salonu ve geleneksek Türk evlerinin yanı sıra, Türk mutfağından örnekler sunan bir restoran da bulunuyor.

Amerika’daki çift minareli tek cami olan Diyanet Merkezi, başta çevre bölgelerde yaşayan Müslümanlar olmak üzere, farklı eyaletlerden gelenlere da çok yönlü hizmet sunuyor.

Cuma namazı çıkışında farklı milletlerden birçok kişiye mikrofon uzatan AA muhabiri, külliyenin hem bölge halkı hem de ABD'de yaşayan Müslümanlar için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğine tanıklık etti.

Cuma namazı dışında diğer sosyal aktiviteler için de merkeze geldiğini belirten mahalle sakinlerinden Paris Hamilton, Diyanet Merkezi’ni, “İçine girdiğim zaman kendimi bambaşka bir dünyanın içinde hissediyorum.” sözleriyle tarif etti.

Üç sene önce İslam’ı tercih eden 27 yaşındaki siyahi Amerikalı Hamilton, “Bu mahallede oturuyorum.

Caminin yapımı ile bir anda sokak kültürümüz dahil günlük hayatımızda ciddi bir değişiklik oldu. Hayatımda hiçbir Müslüman ülkede bulunmadım ve bu cami sokağımıza kurulunca İslam’ın hayatımızdaki simgesel önemini fark ettim.” şeklinde konuştu.

- "Farklı birçok ülkeden Müslümanlarla yan yana ibadet ediyoruz"

Aslen Suriyeli olan 18 yaşındaki Zena Ubaid ise farklı bir eyalette oturdukları için camiye ailesiyle birlikte sadece cuma günleri gelebildiğini söyledi. Yaklaşık 10 senedir Virginia eyaletinde yaşayan Ubaid, “Farklı birçok ülkeden Müslümanlarla yan yana durarak ibadet ediyoruz.” dedi.

Ubaid, yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafeden bu merkeze gelmesinin sebebini, “Amerika’da yaşıyoruz. İslam kültürüne ait bir merkezde bulunmak ve burada sunulan aktivitelerden yararlanmak yaşadığımız eyalette söz konusu değil. Bu sebeple ailemle birlikte haftada bir kez buraya geliyoruz. Ramazanda ise her gün gelmeye çalışacağız.” şeklinde ifade etti.

Uzun yıllardan beri Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde yaşayan Ahmad Massoud da merkezi ilk defa ziyaret ettiğini söylüyor. Kendisinin çok uzun yıllardan beri Amerika’da yaşadığını belirten Massoud, “İlkokul çağında iki çocuğum var. Bu merkezin kurulmasına en çok onlar için seviniyorum. Burayı yaptıranlara minnettarım” şeklinde konuştu.

Aslen Suudi Arabistanlı olan Muhammed Ayyuni ise yaklaşık bir senedir Virginia’da yaşayan bir öğrenci. ABD’ye üniversite okumak için geldiğini ifade eden 21 yaşındaki Ayyuni, “ABD’de İslam’a dair hiçbir şey bilmeden Müslümanlara saldıran çok sayıda insan var. Bu merkezi ziyaret eden insanların, Müslümanları ve İslam kültürünü aşağılayan insanların burayı gördükten sonra fikirlerinin değişebileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

- "Bu merkez, ABD’de İslam’ı en güzel şekilde temsil ediyor"

Ayyuni, “Bu konuda Türk hükümetine teşekkür etmeliyiz, çünkü İslam’ı bu merkez sayesinde ABD’de en güzel şekilde temsil ediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkezin düzenli ziyaretçilerinden biri olan Şükrü Yavuzer de ABD’de 7 senedir yaşıyor. Ailesiyle birlikte neredeyse her gün bu merkeze gelerek gönüllü olarak birçok konuda camide yapılan aktivitelerde görev aldığını belirten Yavuzer, “İki kızım ve eşimle birlikte burası bizim hayatımızın merkezini oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Amerika’da da Türkiye’nin Müslümanlara hizmet ettiğine dikkati çeken Yavuzer, “Ben de bir çok Türk arkadaşım gibi elimden geldiğince burada Türkiye’yi ve kültürümüzü temsil etmeye çalışıyorum.” dedi. Yavuzer, “Müslümanların güçlü bir şekilde İslam kültürüne bağlı olarak birbirleriyle iletişim halinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu cami de en güzel şekinde ırk, cinsiyet ve yaş ayrımı yapmaksızın herkese hizmet etmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

- ABD'nin en büyük camisi

ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olan ibadethanede, avlu da dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 yılının mayıs ayında birtakım temaslar için geldiği ABD’de ilk olarak Diyanet Merkezi’nin temel atma törenine katılmıştı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, bir iftar programı için 7 yıl önce bölgeye geldiğini anlatmış ve “Adeta gecekondu gibi bir yerde bir iftar yaptık. O akşam bu projenin aslında zihinsel oluşumunu, kurgusunu tesis ettik" demişti.

Bu haber 690 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..