AdBlock Fast, Play Store'den kaldırıldı

Samsung tarafından geliştirilen reklam önleme uygulaması, kısa zamanda 50.000 indirme rakamına ulaştı. Ancak Google, bunu mağaza kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle mağazadan kaldırdı.

06 Şubat 2016 - 11:28

Samsung, bu hafta itibarıyla kendi telefonları için Adblock Fast adını verdiği bir reklam önleme uygulaması çıkardı ve Google Play Store’de kullanıcıların hizmetine sundu. Google ise bu uygulamayı geliştirici sözleşmesini ihlal ettiği gerekçesiyle uygulama mağazasından kaldırdı. Özellikle sözleşmenin 4.4 maddesi, bu tarzda ihlal edici üçüncü taraf uygulamaları yasaklıyor. Özetle anlaşmanın bu maddesi, Google’nin ve Google mağazasının işleyişini ve hizmet veriş şeklini bozan, ihlal eden, bu hizmetlerin kullanıcılara erişimini engelleyen uygulamaların dağıtımını yasaklıyor. Dolayısıyla Google’nin bu mağaza kurallarını ihlal eden uygulama ve yazılımlara izin verilmiyor.

Google uygulamayı kaldırmadan önce, yaklaşık 50.000 indirme rakamına ulaştı.  Diğer taraftan Samsung, uygulamayı sadece Play Store üzerinden paylaştı ve kendi uygulama mağazasında bu uygulamaya yer vermedi. Aslında Google’nin bu konudaki uygulaması yeni değil, geçmişte de bu tarzdaki reklam önleyii uygulamaları mağazadan kaldırmıştı. 2013 yılında Google, AdBlock Plus’u mağazadan kaldırsa da uygulama 2015 yılında Play Store’ye tekrar dönmüştü ve halen mağazada kullanımda bulunuyor. Google’nin bu uygulamaya toleranslı davranmasının nedeni ise şu. Google, geliştiricilerin kendi tarayıcıları ile çalışan ve yalnızca kendi tarayıcıları için geliştirdikleri reklam önleme uygulamalarına izin veriyor. Burada Samsung’un reklam önleme yazılımının kaldırılma nedeni, bunun yalnızca Samsung tarayıcıları değil, diğer tarayıcılarda da reklam önleyici özelliğe sahip olması. Başka bir deyişle bu Google Chrome üzerinden de reklam görüntülenmesine engel olmak anlamına geliyor ki, Google buna izin vermiyor.

Samsung ile Google arasındaki bu sorun çözülebilir mi? Duruma bakılırsa bunun çözümü, Samsung’un uygulamayı yeniden gözden geçirmesi ve yalnızca kendi tarayıcısında kullanılabilir hale getirmesi.

Kaynak: forbes

Bu haber 697 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..