• BIST 73.391
  • Altın 132,849
  • Dolar 3,5219
  • Euro 3,7585
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 3 °C
  • Kayseri 3 °C
  • Erzurum -4 °C
  • İzmir 16 °C
  • Şanlıurfa 10 °C

Akademik İzin Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Akademik İzin Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Yüksek Öğretim Kurumlarında çalışan öğretim elemanları, araştırma, inceleme, sempozyum, konferans ve seminerlere katılmak üzere ücretli veya ücretsiz olarak görevlendirilebilir. Bu görevlendirme işemleri özelliğine göre şu şekilde yapılır.

Üniversitelerde görev yapan akademik personel arasında daha çok akademik izin olarak bilinen, öğretim elemanlarının akademik amaçlarla (bilimsel toplantı, gezi, konferans, seminer vs.) görevlendirilmesi anlamına gelmektedir. Her na kadar bu, akademisyenler arasında akademik izin olarak bilinse de, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 39.maddesi bunu öğretim elemanlarının "yurt içinde ve yurt dışında görevlendirilmesi" başlığı altında düzenlemektedir. Dolayısıyla bunun için akademik izin sözcüğü yerine akademik görevlendirme isminin kullanılması daha uygundur.

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 39.maddesine göre Öğretim elemanlarının kurumlarından yolluk almaksızın yurt içinde ve dışında kongre, konferans, seminer ve benzeri bilimsel toplantılarla, bilim ve meslekleri ile ilgili diğer toplantılara katılmalarına, araştırma ve inceleme gezileri yapmalarına, araştırma ve incelemenin gerektirdiği yerde bulunmaları durumunda yurt içinde ve yurt dışında görevlendirilebilirler. 

Bu görevlendirme biçimine ve özelliğine göre şöyledir:

  • Yolluksuz ve yevmiyesiz olarak görevlendirilme, bu tarzda görevlendirmelerde 1 haftaya kadar görevlendirme işlemini bir haftaya kadar dekan, enstitü ve yüksek okul müdürleri izin vermeye yetkilidir.
  • Yolluksuz ve yevmiyesiz görevlendirmelerde, görevlendirme süresi 15 güne varıyorsa, bu görevlendirme işlemini rektör yapabilir.
  • Bu şekilde onbeş günü aşan veya yolluk verilmesini gerektiren veya araştırma ve incelemenin gerektirdiği masrafların üniversite ile buna bağlı birimlerin bütçesinden veya döner sermaye gelirlerinden ödenmesi icabeden durumlarda, ilgili yönetim kurulunun kararı ve rektörün onayı gereklidir.

Bu yazının tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kopyalanamaz ve kullanılamaz.

Bu haber toplam 2603 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim