• BIST 73.391
  • Altın 133,104
  • Dolar 3,5219
  • Euro 3,7585
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara -5 °C
  • Kayseri 0 °C
  • Erzurum -5 °C
  • İzmir 10 °C
  • Şanlıurfa 7 °C

Akademik Personel, hediye kabul edebilir mi?

Akademik Personel, hediye kabul edebilir mi?
Devlet Memurları Kanunu, memurların çıkar ve menfaat amaçlı hediye kabul etmelerini suç kabul etmektedir. Peki akademik personelin durumu nedir? Akademik personel bu amaçla hediye kabul edebilir mi?

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların menfaat veya çıkar ilişkisi amaçlı olarak hediye kabul etmesini kanunen yasaklamaktadır. Dolayısıyla devlet memurları bu amaçlarla doğrudan veya dolaylı olarak hediye kabul edemezler. Yüksek Öğretim Kurumlarında görev yapan akademik personel, her ne kadar 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile düzenlenen özel hükümlere tabii olsa da, bu kanunla düzenlenmeyen hususlarda devlet memurları gibidirler ve devlet memurlarının tabii oldukları hükümlere tabiidirler. Yüksek Öğretim Kurumlarına personel alınırken aranan genel şartlar arasında "devlet memurluğuna engel bir durumun olmaması" da yer almaktadır.

Yüksek Öğretim ile ilgili özen düzenleme yapan 2547 sayılı Kanuna bakıldığında, bu kanun akademik personelin hediye alması veya almamasıyla ilgili özel bir düzenleme getirmemiştir. Bu da, akademik personelin bu konuda tıpkı diğer devlet memurları gibi, 657 sayılı kanuna tabii oldukları anlamına gelir. Dolayısıyla devlet memurlarına getirilen hediye kabul etme yasağı akademik personeli de kapsar ve akademik personel de çıkar temini amacına yönelik olarak hediye kabul edemezler. 657 sayılı kanunun 29.Maddesi "hediye alma, menfaat sağlama yasağı" başlığını taşımaktadır. Bu yasa maddesine göre: 

"Devlet memurlarının doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemeleri ve görevleri sırasında olmasa dahi menfaat sağlama amacı ile hediye kabul etmeleri veya iş sahiplerinden borç para istemeleri ve almaları yasaktır. Kamu Görevlileri Etik Kurulu, hediye alma yasağının kapsamını belirlemeye ve en az genel müdür veya eşiti seviyedeki üst düzey kamu görevlilerince alınan hediyelerin listesini gerektiğinde her takvim yılı sonunda bu görevlilerden istemeye yetkilidir".

Bu yasa maddesine göre Akademik Personel de:

  1. Doğrudan veya aracı eliyle hediye isteyemezler
  2. Görevleri esnasında olmasa bile menfaat sağlama amacıyla hediye kabul edemezler
  3. İş sahiplerinden (ya da çıkar ilişkisi bulunan kişilerden) borç para isteyemez ve alamazlar

Her ne kadar bu husus 2547 sayılı kanunda özel olarak düzenlenmemişse de, Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği, akademik personelin menfaat ve çıkar amaçlı hediye kabul etmesini, kademe ilerlemesi cezasını gerektiren suçlar arasında saymıştır. Söz konusu yönetmeliğin Kınama Cezasını Gerektiren Hususlarrı düzenleyen 29.maddesinin p.bendi şöyledir:

"Doğrudan doğruya veya aracı eliyle hediye istemek ve görev sırasında olmasa dahi menfaat sağlamak amacıyla hediye kabul etmek veya iş sahiplerinden veya öğrenciden borç istemek veya almak",

Hem ilgili yasa maddesi hem de yönetmelik gereği akademik personel menfaat ve çıkar temini amaçlı hediye kabul etmesi suç olarak görülmüştür ve bu suçun irtikabı "kademe ilerlemesi ile" tecziyeyi gerektirir.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin hiçbir suretti kopyalanamaz ve kullanılamaz. Aktif link vererek kısmen veya tamamen kopyalayıp kullanabilirsiniz.

Bu haber toplam 805 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim