• BIST 76.031
  • Altın 127,816
  • Dolar 3,3888
  • Euro 3,6457
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -8 °C
  • Kayseri -3 °C
  • Erzurum -18 °C
  • İzmir 4 °C
  • Şanlıurfa 4 °C

Akademik unvanlar, üniversite dışında kullanılabilir mi?

Akademik unvanlar, üniversite dışında kullanılabilir mi?
Üniversite içinde kazanılan Profesör, doçent, yardımcı doçent gibi unvanların üniversite dışında kullanılabilmesi mümkün müdür?

Yüksek Öğretim Kurumlarında (üniversiteler, entitüler, meslek yüksek okulları vs.) profesör, doçent, yardımcı doçent, araştırma görevlisi, okutman, uzman, öğretim görevlisi gibi birbirinden farklı unvan ve statüde akademik personel çalışmaktadır. Gündelik hayatın içinde akademik personel üniversitede elde ettikleri akademik unvanlarını üniversite dışındaki iş ve faaliyetlerinde de kullandıkları da bilinen bir husustur. Örneğin Tıp Fakültesinde çalışan ve profesör unvanına sahip öğretim üyesi, şehir merkezinde açtığı bir özel muayenehanesine ismini unvanıyla birlikte yazdırmasına; Edebiyat Fakültesinde görev yapan bir profesör bir gazetede yazdığı köşe yazılarında profesör unvanını kullanmasına ya da İlahiyat Fakültesinde elde ettiği profesör unvanın zaman zaman vakıf, dernek yönetiminde, diyanet camiası içinde vs. kullanıldığına sıklıkla tanık olmaktayız. Burada aklımıza takılan husus, bunun yasa ve yönetmelikler açısından mümkün olup olmadığıdır.
Bilindiği üzeri hem 2547 sayılı kanun hem de, Akademik Teşkilat Yönetmeliği bu unvanları yüksek öğretim kurumlarına ait unvanlar olarak tanımlar. Bu açıdan bakıldığında bu unvanlar üniversite içinde elde edilir ve orada kullanılırlar. Ancak elde edilen unvanların belli gayret ve çaba sonucunda olması, bir yönüyle onu bir özlük hakkı durumuna da getirmektedir. Bu nedenle elde edilen bir hakkın kullanımı bir özlük hakkı kullanımı olarak da görülebilir. Bu nedenle yüksek öğretim mevzuatı, belli şartlar dahilinde üniversitede elde edilen akademik unvanların üniversite dışında kullanılabilmesine imkan tanımaktadır. Örneğin Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atama Yönetmeliğinin 22.maddesi bu husus düzenlemektedir. Yönetmeliğin 22.maddesi "Profesörlük, doçentlik veya yardımcı doçentlik unvanlarını kazananlar, her unvan dönemi içinde yükseköğretim kurumlarında fiilen iki yıl görev yapmadıkları taktirde, yükseköğretim kurumları dışındaki çalışmalarında bu unvanı kullanamazlar." şeklindedir.
Bu durumda akademik unvanların kurum dışında kullanılabilmesi için bir öğretim üyesinin o unvanda yüksek öğretim kurumlarında/üniversitelerde 2 yıl görev yapmış olması gerekmektedir. O unvanda 2 yıl çalışmamış olanlar, üniversite dışında bu unvanı kullanamazlar. Ancak özellikle kurum içinde çalışmayan ve dışarıdan doçentlik unvanını almış olanların, üniversitelerde o unvanda 2 yıl çalışmadıkları sürece unvanlarını -özlük hakkı saklı kalmak kaydıyla-, bu unvanı kullanamamaları gerekmektedir. Bu böyle olmadığına göre, bu konuda mevzuat açısından fiili bir boşluk oluşmaktadır. 
 


Bu yazının tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link verilmeksizin hiçbir surette kopyalanamaz ve kullanılamaz. Açık ve aktif link vererek kullanabilirsiniz.

Bu haber toplam 2982 defa okunmuştur
Yorumlar
    Diğer Haberler
  • Öğretim Üyesine, sözel sunum birincilik ödülü27 Nisan 2016 Çarşamba 10:17
  • Prof. Dr. Bekir Topaloğlu vefat Etti10 Mart 2016 Perşembe 10:02
  • Akademisyen ve öğrencisinden önemli buluş05 Mart 2016 Cumartesi 11:26
  • Prof. Dr. Bekir Topaloğlu beyin kanaması geçirdi01 Mart 2016 Salı 20:57
  • Doç. Dr. Afsun Şahin'e Ödül29 Şubat 2016 Pazartesi 09:54
  • Prof. Dr. Bedia Akarsu vefat etti27 Şubat 2016 Cumartesi 18:33
  • 28 Şubatta atıldığı fakülteye dekan oldu27 Şubat 2016 Cumartesi 15:45
  • Yrd.Doç.Dr. Musa Gün'ün tezi ödüle layık görüldü21 Şubat 2016 Pazar 13:53
  • Nuri Orhan'ın adı yaşatılacak18 Şubat 2016 Perşembe 18:30
  • Elif Karakaya'ya en iyi makale ödülü15 Şubat 2016 Pazartesi 00:12
  • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Scripti: CM Bilişim