• BIST 76.031
  • Altın 127,816
  • Dolar 3,3888
  • Euro 3,6457
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara -6 °C
  • Kayseri -1 °C
  • Erzurum -19 °C
  • İzmir 5 °C
  • Şanlıurfa 4 °C

Akademisyenler, basına açıklama yapabilir mi?

Akademisyenler, basına açıklama yapabilir mi?
Yüksek Öğretim Kurumlarında görev yapan akademik personel basına demeç verebilir mi? Ya da basına yapılan açıklama hangi yönüyle basına demeç verme yasağı kapsamına girer.

Yüksek Öğretim Kurumlarında görev yapan öğretim elemanları (akademik personel) eğitim öğretim faaliyetleri yanında, aynı zamanda araştırma faaliyetlerini de icra ederler. Zira üniversiteler hem eğitim-öğretim hem de araştırma kurumlarıdır. Öğretim elemanları yaptıkları araştırmalar sonucunda ulaştukları bulguları çoğu kere bir kitap, makale, bildiri ya da poster olarak yayınlar, neşreder ve akademik dünya ile paylaşırlar. Ancak 567 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 15.maddesi devlet memurlarının "kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermelerini" yasaklamaktadır. Aslında bu yasak devlet memurlarını olduğu gibi, bir yönüyle devlet memuru (kamu görevlisi) statüsünde olan Akademik Personeli de kapsar. Dolayısıyla yüksek öğretim kurumlarında görev yapan akademik personelin de söz konusu alanlarda basına bilgi/demeç vermesi bu yasak kapsamına girmektedir. Peki burada aklımıza gelen husus, bu yasak yalnızca kamu göreviyle ya da kurumun işleyişiyle ilgili hususları mı ihtiva etmektedir, yoksa akademik içerikli yayınların, sonuçların ya da bulguların basın yoluyla neşrini de kapsar mı?

Bu soruya mevzuat çerçevesinde verebileceğimiz cevap, devlet memurlarına getirilen basına demeç verme yasağının akademik yayınlarla ilgili olmadığı yönünde olacaktır. Evet yasa hükmü akademik personeli de kapsar, ancak bu yasağın muhtevası öğretim elamanlarının araştırma faaliyetlerinin veya alanıyla ilgili ulaştığı bulguların paylaşımıyla ilgili değildir. Dolayısıyla üniversitelerde görev yapan öğretim elamanları alanlarıyla ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini, araştırma sonuçlarını neşredebilir, basın ile paylaşabilir. Bu yasak kapsamına girmez.

Yüksek Öğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliğinin Kınama cezasını gerektiren suçlar sayılırken, 6/o maddesinde "Yetkili bulunmadığı halde, üniversite organlarında yapılan konuşmaları, alınan kararları, özel bir maksada dayalı olmaksızın, resmi merciler hariç, organ dışına yayarak veya sızdırarak organ veya üyelerin leh veya aleyhinde davranışlara yol açmak" kınama cezasını gerektiren suçlar arasında zikredilir. 

Yönetmelikte kınama cezasını gerektiren bu husus, uygulamada farklı uygulamalara yol açabileceği düşüncesiyle daha sonra yapılan değişiklikle yeni bir ek madde eklenmiş ve bu hususa açıklık getirilmiştir. 29.1.2014-28897 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle zikredilen bu yasağa açıklık kazandırılmış ve bilimsel tartışma ve açıklamaların bu yasak kapsamına girmediği ifade edilmiştir. Bu değişiklik maddesi şöyledir: "Bilimsel tartışma ve açıklamalar dışında, yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına resmi konularda bilgi veya demeç vermek

Görüldüğü üzere yapılan bu değişiklikle bilimsel tartışma ve açıklamalar basına demeç verme yasağının kapsamına girmediği açıkça ifade edilmiştir.


Bu yazının tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link verilmeksizin hiçbir surette kopyalanamaz ve kullanılamaz. Açık ve aktif link vererek kullanabilirsiniz.

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim