Araştırma Görevlilerinin akademik kurula katılmaları zorunlu mudur?

Yüksek Öğretim Kurumlarında mevcut kurallardan birisi de akademik kuruldur. Her eğitim-öğretim yılının sonunda en az bir kez olağan olarak toplanır. Peki bu kurula Araştıram Görevlilerinin katılmaları zorunlu mudur?

01 Mart 2016 - 22:57 - Güncelleme: 01 Mart 2016 - 23:12

Yüksek Öğretim Kurumlarında dekan, dekan yardımcıları ve bölüm başkanlarına ek olarak birde değişik kurullar ihdas edilmiştir. Bu kurallar arasında Akademik Kurul, Fakülte Kurulu, Yönetim Kurulu, Bölüm Kurulu ve Anabilim Dalı Kurulu bulunmaktadır. Bu kurulların en geniş ve en katılımlı Akademik Kuruldur. Yükseköğretim Kurumlarında Akademik Kurulların Oluşturulması ve Bilimsel Denetim Yönetmeliği'ne göre bu kurul her eğitim-öğretim yılının sonunda olağan olarak toplanır.. Ayrıca ilgili kurumun amiri gerekli görmesi halinde kurulu toplantıya da çağırabilir. 

Bu kurulun üyeleri kimlerdir ve fakülte de görev yapan bütün bu öğretim elemanları bu kurula katılmalı mıdır.  Hemen belirtelim ki, bu kurula tüm öğretim elemanlarının katılımı gerekli değildir.  Yukarıda adı geçen yönetmeliğin 4/a maddesine göre Akademik Kurul "ilgili fakülte, yüksekokul, konservatuar ve meslek yüksekokulunda o dönemde her ne suretle olursa olsun fiilen eğitim–öğretimle görevlendirilmiş bulunan öğretim üyeleri ve okutmanlardan oluşur".  Görüldüğü üzere yönetmelik, fiilen eğitim-öğretim ile görevlendirilmiş öğretim üyeleri ve okutmanların bu kurula katılımını zorunlu görmektedir. 

Görüldüğü üzere, ilgili yönetmelik Araştırma Görevlilerinin bu kurula katılımını zorunlu görmemektedir. Zira Araştırma Görevlileri filien eğitim-öğretimle görevli değillerdir. Yönetmelik gerekli görmese de, ilgili kurum amiri gerekli görmesi halinde Araştırma Görevlilerinin de bu kurula katılımını talep edebilir.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aitir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin hiçbir şekilde kopyalanamaz ve kullanılamaz. 

Bu haber 1332 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..