Araştırma Görevlisi alımında ön değerlendirme neye göre yapılır?

Bilindiği üzere üniversitelerde ilan edilen araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların giriş sınavına girebilmeleri için ön-değerlendirmede başarılı olmaları gerekir. Peki bu ön değerlendirme neye göre yapılır?

25 Ocak 2016 - 15:55 - Güncelleme: 23 Şubat 2016 - 21:28

Araştırma görevlisi için ilan kadrolara başvuran adaylar, giriş sınavına girebilmek için ön-değerlendirmeden geçmeleri ve giriş sınavına girebilecek yeterliliği elde etmiş olmaları gerekir. Ön değerlendirme işlemleri, Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak açıktan veya naklen atamalarda uygulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmeliğin 10.maddesine göre yapılır.

Adı geçen yönetmeliğin 10.maddesine göre Sınav jürisi; müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar adayı:

  • ALES puanının %60’ını (merkezi sınavdan muaf olan adayların son iki yıla ait ALES notunun bulunmaması halinde, ALES puanı 70 olarak kabul edilir)
  • Yabancı dil puanının %40’ını
  • Meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler

Bu esaslara göre belirlenen adaylar, kurumun (üniversitenin) web sayfasında duyurulur.
Bu sıralamaya göre son sırada aynı puna sahip birden fazla adayın olması halinde, bu kişilerin tamamı sınava çağrılır. Başvuru sayısının ilan edilen kadronun on katından az olması halinde, adayların tamamı giriş sınavına alınır.

Bu haber 1155 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..