Avrupada Yükseköğretimde tehlike çanları

THE'nin haberine göre Avrupa Üniversite Birliğinin yaptığı bir araştırma yedi Avrupa ülkesinde yüksek öğretimin risk altında oluşuna dikkat çekiyor.

27 Ekim 2016 - 23:24 - Güncelleme: 27 Ekim 2016 - 23:25

İngiltere, İspanya, İrlanda ve Yunanistan, yükseköğretiminde tehlike çanları çalan ülkeler arasında yer alıyor. Zira AUA tarafından yayınlanan bir rapor, kamu fonlarındaki düşüş ve artan öğrenci sayısı nedeniyle yüksek öğretim sistemlerinin risk altında oluşunu gösteriyor.

EUA'nın 2016 Kamu Fonu Gözlem Raporu, otuz ülkede 2008'den günümüze kadar eğitiş harçamalarındaki trendlere dikkat çekiyor ve bazı ülkelerde üniversitelerin  ciddi bir düşüş ve ve ekonomik baskı altında olduğuna işaret ediyor.

EUA direktörü Thomas Estermanna göre, bu araştırma verileri, pekçok avrupa yüksek öğretim sisteminin bu riski yakından hissetttiğini gösteriyor. Aynı şekilde analizler gösteriyor ki, farklı ülkelerde yüksek eğitim sistemlerindeki bu artak mali açık, Avrupa Yükseköğretmi ve Araştırma Alanlarına yönelik devasa meydan okuma anlamına geliyor.

İngiltere Tehlike İle Yüzyüze

İngilzete EUA'nın tehlike içinde gördüğü yedi ülkeden biri. Çünkü an itibarıyla bir taraftan kamu harcamaları düşüşte iken öğrenci sayısı artış kaydediyor. İngilterede, yüksek öğretim alanına tahsis edilen bütün kaynaklar, 2015 yılı ile karşılaştırıldığından %2'lik bir düşüş gösteriyor. 2008 yılından bu yana üniversitelere ayrılan kaynak %27 oranında düşüş kaydederken, buna karşılık öğrenci sayısı ise %4'lük bir artış göstermiş bulunuyor.  2010-11 yılından bu yana İngiltere'de Yükseköğıretim Fon Konsiline tahsis edilen ödenek %70 civarında bir düşüş kaydetmiş. Aynı zamanda 2015-2020 arasında İngiltere Araştırma fonu ise dondurulmuş durumda. 

Diğer ülkelerde de durum İngiltere'den farksız ve onlar da ciddi meydan okumamalarla karşı karşıyalar. Bu ülkeler arasında Hırvasitsan, Yunanıstan İzlanda, İspanya ve Sırbistanı saymak mümkün. 

Alman yüksek öğretimi, baskı altında

EUA'ya göre Alman yüksek öğretimi gelişme kaydetse de o da baskı altında. 2008'den bu yana Alman Üniversitelerine ayrılan kamu fonu, %30 oranında artmış bulunuyor. Elbette buna paralel olarak öğrenci sayısında da hatırı sayılır bir artış var ve öğrenci sayısı da 2008'den bu yana %35'lik bir artış göstermiş. Rapora göre ayrılan öğrenci sayısının ayrılan malik kaynaktan daha hızlı artması, sistemi ciddi şekilde geriyor.

Aynı rapora göre Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda ve Türkiye'deki üniversitelerde benzer bir baskı ile karşı karşıya bulunuyor.

Portekizin Özel Konumu

EUA'ya göre Portekiz üniversiteleri için ayrılan kamu fonu genel olarak olumlu bir görünüm sergiliyor. Portekiz, Güney Avrupa ülkeleri arasnıda eğitime ayrılan mali kaynak artarken, öğrenci sayısı azalan tek ülke. Ancak ülke 2008'den önce ciddi bir bütçe açığıyla yüzleşmek zorunda kaldı ve bu nedenle genel harcamalar içinde eğitime ayrılan pay düşük kalıyor. Portekiz de yüksek öğretime ayırlan kaynak, 2015 ve 2016 yalları arasında %2'lik bir artış gösterdi. Ancak aralık biraz daha genişletildiğinde, örneğin 2008 başlangıç kabul edildiğinde ise oran %5'lik bir oranla daha parlak görünüyor.

Bu olumla görünüme rağmen EUA, üniversitelere ayrılan bu kaynağın yeterli olmadığını ve kriz öncesi dönemlere dönüş anlamına gelmediğini söylüyor. Portetiz ile benzer bir görünüm sergileyen diğer Avruya ülkesi ise Polonya'dır.

En Büyük Risk İsveç'in

EUA, İsveç yüksek eğitim sistemini "önde giden" olarak tanımlıyor.  Zira bu ülkenin üniversitelerine ayrılan kamu fonu,  öğrenci sayısından çok daha büyük artış gösteriyor. İsveç'in 2008-2015 aralığında yüksek öğretime ayırdığı kaynak %20'lik bir artış göstermiş. Benzer şekilde 2008-2009 yıllarından bu yana öğrenci oranı ise %3'lük bir artış kaydetmiş.

Bu olumlu görünüme rağmen, üniversiteler ciddi risklerle karşı karşıya. Zira üniversitelere ayrılan kaynağın yıllık artış oranı 2016 yılı için %1'in altında kalmış görünüyor. Altyapı projelerine ayrılan kaynak ise bir önceki yıla göre düşüşte. Üniversitelerin, kendi bütçülerini aşan projeleri desteklemesi gibi bir sorumluluğu üstlenmesi bekleniyor. Onun için EUA raporu bu ülkeyi "önde giden" olarak niteliyor.

Çek Üniversiteleri Düşüşte

Çek Cumhuriyetindeki yüksek eğitim sistemi, son yıllarda ayrılan mali kaynak bakımında anlamlı bir düşüş sergiliyor. 2008'den bu yana eğitime ayrılan kaynak %19'luk bir düşüş göstermiş. Elbetteki bu düşüş bütün üniversite sektörünü eşit şekilde vurmuyor.  Öğretim fonu düşse de, araştırma fonu birazcık artış kaydetmiş. Ancak hem öğrenci hem de personel sayısı 2008 yılından bu yana düşüş göstermiş. EUA raporu Çek Üniversitelerini de risk altında görüyor. Çünkü bu ülkede de ayrılan kaynaktaki düşük, öğrenci sayısındaki düşüşten daha büyük.

 

Bu haber 860 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..