• BIST 74.481
  • Altın 132,169
  • Dolar 3,5094
  • Euro 3,7786
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • Kayseri 1 °C
  • Erzurum -9 °C
  • İzmir 10 °C
  • Şanlıurfa 8 °C

Aylıksız izin kullanan akademik personel, derece alır mı?

Aylıksız izin kullanan akademik personel, derece alır mı?
Doğum yapan akademik personel, doğum sonrası analık izni bitiminden itibaren aylıksız izin kullanırsa, kullandığı bu izin süresinde kademe ve derece ilerlemesinden yararlanabilir mi?

Doğum yapan akademik personel, doğum sonrası analık izni bitiminden itibaren aylıksız izin kullanırsa, kullandığı bu izin süresinde kademe ve derece ilerlemesinden yararlanabilir mi? Akademik Personel, bu konudaki hükümler bakımında Devlet Memurları kanununa tabii bulunmaktadırlar. devlet memurları kanunun doğum yapan memurlar verilebilecek izinleri düzenlemiş ve hüküm altına almıştır. Buna göre doğum yapan bayan akademisyen de doğum öncesi, doğum sonrası analık izni bitimini takiben istemeleri halinde 18 aya kadak aylıksız izin alabilirler. Bu husus Devlet memurları kanununu 108.maddeinde düzenlenmiştir. Madde hükmü şöyledir:

"Memura, 105 inci maddenin son fıkrası uyarınca verilen iznin bitiminden itibaren, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine onsekiz aya kadar aylıksız izin verilebilir."

Dolayısıyla bu  madde akademik personelin de diğer devlet memurları gibi 18 ay aylıksız izin alabileceğini öngörse de, bu izin süresinde geçirdikleri zamanın derece ve kademe ilerlemesinde kullanılabileceğine  dair hüküm içermemektedir.

Ancak 2016 yılı içeresinde bu hususta yapılan bir düzenleme ile, artık diğer devlet memurları gibi doğum sonrası aylıksız izin kullanan bayan akademisyenler de, kullandıkları bu izinleri süresince kademe ve derece ilerlemesi alabilecekler. 

10/02/2016 tarihli ve 29620 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6663 sayılı Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden birisi de yukarıda zikrettiğimiz değişiklikle ilgiliydi. Yapılan bu değişiklik ile artık doğum sonrası aylıksız izin alan bayan akademisyenlerin  doğum sebebiyle aylıksız izinde geçen sürelerin  derece ve kademe ilerlemelerinde değerlendirilmesi mümkün hale gelmiş oldu


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. Sitemize www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kopyalanamaz ve kullanılamaz.

Bu haber toplam 1119 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim