Bağımsızlıklarının 25.Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu

Uluslararası Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi "Bağımsızlıklarının 25.Yılında Türk Cumhuriyetleri" konulu bir sempozyum düzenliyor.

19 Şubat 2016 - 11:29

Sempozyumun Amacı

Sovyetler Birliğinin 1991’de dağılması ile birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan da özgürlüklerine kavuştular. Kaynak eksikliklerine rağmen, verilen büyük çabalarla kendi kendilerine yeter hale gelmeye çalışan bu ülkeler 25 yıldır küresel sistemin başarılı birer üyesi olarak ayakta kalmayı başardılar.

Türk Cumhuriyetleri birçok yönleriyle benzerlikler gösterdikleri kadar kendilerine has yöntemlerle ve kendi kültürleriyle bir kalkınma modeli benimsediler. Geçen 25 yıllık süreçte bu devletler hem bağımsızlıklarını pekiştirdiler hem de kültürel, sosyal ve ekonomik yapılarını güçlendirdiler. Öte yandan milli kimlikler ve kurumlar da bu süreçten güçlenerek çıktılar.

Bu vesileyle Ahmet Yesevi Üniversitesinin düzenlediği Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’da son 25 yılda aşağıda belirtilen konulara ışık tutmayı ve akademik anlamda bu süreci anlamlandırmayı hedeflemektedir.                  

Sempozyumun Hakkında

Tarih: 6-7 Ekim 2016

Yer: Ankara / TÜRKİYE

Toplantı Dilleri: Türkçe, Türk Lehçeleri, İngilizce ve Rusça

 

Önemli Tarihler

18 Ocak 2016 İlk çağrı

27 Mayıs 2016 Özet gönderimi için son tarih

6 Haziran 2016 Kabul edilen bildirilerin duyurulması

25 Ağustos 2016 Bildiri tam metinlerinin gönderilmesi için son tarih

6-7 Ekim 2016 Sempozyum

Sempozyum Web Sayfası: Bağımsızlıklarının 25.Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu

Bu haber 2238 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..