Bilim adamları, dünyanın en güçlü lazer kuruluşları için techizat üretecek

Lobachevsky Üniversitesinde görev yapan bilim adamları dünyanın en güçlü lazer kuruluşları için ekipman üretecek.

29 Nisan 2016 - 22:33

Rusya'nın Lobachevsky Üniversitesi (UNN)'de görev yapan bilim adamları,Rusya'nın Nizhny Novgorod bölgesinde bir şehir olan Sarov'da inşa edilmekte olan dünyanın en güçlü nükleer lazer istasyonu için techizat üretecekler. Bu konuda açıklama yapan UNN Genel Fizik Departmanı Başkanı Prof. Mikhail Bakunov, "Hali hazırda bir lazer sinyalinin süresini kontrol eden ve geleceğin lazer kuruluşlarının pir parçası olan bir cihaz geliştirmeyi başardık. Bu aygıt, bir jeneratör tarafından üretilen lazer sinyalini takip edebilen bir eleman. Bunun akabinde bu sinyal güçlendirilebilir, sıkıştırılabilir ve füzyon reaksiyon yakıtı üzerine odaklanabilir" dedi.

Prof. Dr. Bakunov, sözlerini şöyle sürdürdü: Geleceğin lazer kuruluşlarının birkaç optomekanik unsurunu üretme çalışması henüz yeni bitirildi. Üniversite şu an itibarıyla bu optikleri test etmek için bazı test süreçleri gerçekleştiriyor. Yapılan bu testlerden 2016 yılı içinde sonuç alınması bekleniyor.
 
Lobachevsky Üniversitesi, Sarov'da inşa edilmekte olan nükleer lazer füzyon kuruluşunun bazı ekipmanlarını tasarlayan ve rüeten üniversitelerden birisi olarak biliniyor. Ancak Prof. Dr. Mikhail Bakunov, "lazer kuruluşlarına ekipman üretimini, sektörde bilinen önde gelen üniversiteler ve sanayi kuruluşları arasında dünya çapında bir işbirliğini de gerekli kıldığını" söylüyor.Bu haber 814 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..