Bilim adamları Nöro-Bilgisayar Geliştirdiler

Lobachevsky Üniversitesinden bir grup Rus Bilim adamı tarafından, insan beyninin bir çeşit modellemesi olan nöro-bilgisayar geliştirdiler.

29 Mart 2016 - 16:44 - Güncelleme: 29 Mart 2016 - 16:44

Lobachevsky Üniversitesinden bir grup Rus Bilim adamı tarafından, insan beyninin bir çeşit modellemesi olan nöro-bilgisayar geliştirdiler.. Geliştirilen bu nöro-bilgisayar, sinirler arasında iletişimi sağlayan bir çeşit köprünün prototipi olma özelliğini taşıyor. Proje RSF (Rusian Science Foundation)'nin desteğiyle yürütüldü. Lobachevsky Üniversitesi, Fizik ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı başkanı Alexei Mikhailov proje hakkında şu bilgileri verdi:

"Bugüne kadar beyin sinirleri arasındaki bağlantıları çoğaltan hafızalı bir aygıt (memristor) geliştirmiştik. Onlar,  beyindeki sinir atışlarını nakletmek ve öğrenme ve hatırlamadan sorumlu idiler. Uzun vadede bu  bizi elektronik bir  sinir ağının (Neurocomputer) geliştirilmesine götürdü. Dr. Mikhailov'a göre bu projeler üniversitede bir biyomedikal biriminin açılmasını mümkün hale getirdi. Bu birimin bu yılın sonuna kadar açılması planlanıyor. Bu birim araştırıcıları farelerden canlı hücrelerin soyutlayıp onlardan canlı sinir ağları oluşturabilecekler. Bizim görevimiz diyor Dr. Mikhailov, elektronik hücrelerle canlı hacreler arasında ilişkinin nasıl olacağı ve birbiriyle uygun biçimde nasıl iletişime geçecekleri  konusunda düşünmektir.

Nihai olarak bu, robotlar için insan beyni kadar etkin bilgisayarlar, tanıma sistemleri ve otomatik kontrol mekanizmaları geliştirmeye katkı sağlayacak. İnsan beyninin işleyişi tek bir cip üzerine aktarılabilir ve bu bu mikrocip bir ropota takılırsa, o zaman robotların tıpkı bir insan gibi çevreyle eş zamanlı olarak iletişim kurma ve uyum sağlamaları mümkün hale gelebilir ki, bu artık robotların da bir sinir sistemine sahip oluşlarının mümkün olması anlamına geliyor. Örneğin bizler sıçak bir şeye dokunduğumuzda elimizi hızla geri çekeriz. Bu elektronik sinir sistemi sayesinde artık robotlarda aynı tepkiyi veribelecek.

nero-computer-2.jpg

Bu ürün, robot ve robotik alanına büyük nefes aldıracak bir buluş. Örneğin tıp alanında bu tıp alanında da önemli olacak. Çünkü bu türden nörü-bilgisayarlar, yapay iskelet ya da baçakların performansını da önemli ölçüde artıracak. Artık insan, bu mikrochipler sayesinde yapay uzuvlarını canlı uzuvlar gibi kullanabilecek. Örneğin bir kapıya yaklaştığında yapay kollar, otomatik olarak kapıyı onun için açabilecek.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kopyalanıp kullanılamaz. Haberi sitemize aktif link vererek kullanabilirsiniz.

Bu haber 1655 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..