Bozok Üniversitesinden Cumhurbaşkanımıza Fahri Doktora

Bozok Üniversitesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a Fahri Doktora tevcih edildi. Bozok Üniversitesinin sosyal medya hesabından konuya ilişkin yapmış olduğu açıklama şöyle:

29 Mart 2016 - 09:41

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan teşrifleriyle üniversitemizi onurlandırdı. Bozok Üniversitesi 10. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Üniversitemiz tarafından İktisat Politikası Fahri Doktora Unvanı tevdi edildi.

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen fahri doktora tevcih töreni öncesi Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan üniversitemiz şeref defterini imzaladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan fahri doktora unvan tevcihi töreni üniversitemizin kısa tanıtım videosunun izlenmesiyle devam etti.

Programın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı. Rektörümüz konuşmasının başında : “Sayın Cumhurbaşkanım sözlerime, İstanbul’un fethi müjdesi ile başlayıp günümüzde de aynı hissiyat ve heyecan ile devam eden bu toprakları vatan yapma ideali uğruna canını feda etmekten çekinmeyen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarak başlıyorum. Bugün, ülkemizin birliğini korumak ve insanımızın her türlü güvenliğini sağlamak üzere teröre ve teröristlere karşı mücadele verirken hayatını kaybeden şehitlerimizin, şehit ailelerinin, devletin ve milletin yanında olmak yerine düşünce özgürlüğü maskesi arkasına saklanıp terör lobilerinin üniversitelerdeki maşası olmayı tercih edenleri de esefle kınıyorum.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Bozok Üniversitesi’nin 1970’li yıllardan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yüksekokullar ve Erciyes Üniversitesi’ne bağlı birkaç fakülteyle yıllardır eğitim verdiğini, ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Bozok Üniversitesi’nin 1 Mart 2006 tarihinde kurulduğunu ifade ederek onuncu kuruluş yıldönümünde kendilerinin üniversitemize teşriflerinin anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversitemiz ve Anadolu Üniversitelerinin Sorunları 
Üniversitemizin akademik ve idari kadrosu ile öğrenci sayıları hakkında kısa bilgiler veren Rektörümüz konuşmasının devamında şunları söyledi: “…On yıllık bir üniversite için elbette övünülecek bir seviye değildir. Ancak arzu edilen gelişmeyi yakalayabilmek için bazı iyileştirmelerin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Üniversitelerin büyümesi ve gelişmesi, kendilerinden beklenen amacı gerçekleştirebilmeleri öncelikle yetişmiş öğretim üyeleri ile mümkündür. Üniversitemiz ve bizimle aynı konumda olan Anadolu Üniversitelerinin önemli sorunlarının başında öğretim üyesi temini gelmektedir. Büyük şehirlerde ihtiyaç fazlası kadro tahsislerini kısıtlamak gibi bazı tedbirler bu konuda belli oranda fayda sağlayabilir. Ayrıca Bozok Üniversitesinin diğerlerinden daha fazla dezavantajı bulunmaktadır. Kalkınmışlık düzeyi aynı olan hatta Yozgat’tan çok daha ileri seviyede kalkınmış illerin Üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanları Bozok Üniversitesindekilerden çok daha fazla geliştirme ödeneği aldıkları gibi, büyük çoğunluğu da lojman imkânlarından yararlanmaktadırlar. Bu durum Bozok Üniversitesini tercihte olumsuz etki yapmaktadır. Gelişmişlik düzeyi Yozgat ile aynı olan illerdeki üniversitelerde öğretim üyelerine ödenen geliştirme ödeneğinin Bozok Üniversitesi öğretim üyelerine de ödenmesi konusundaki direktiflerinizin öğretim üyesi temininde pozitif sonuçlar doğuracağı kanaati paylaşılmaktadır.”

“Kampüs Alanımız Yetersiz”
Devlet üniversitelerinin ortalama kampüs alanlarının yaklaşık 20 bin dönüm olduğunu ancak Bozok Üniversitesi’nin sadece 4 bin dönüm kampüs alanı bulunduğunu bildiren Rektörümüz Karacabey, “Bu alan yerleşim ve bina inşa etmek için uygun bir alan değildir” ifadelerini kullandı. Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında: “Üniversiteler ülkelerle birlikte büyüyen ve yaşayan eğitim kurumlarıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile beraber yaşayacağına, yaptığı bilimsel çalışmalar ve yetiştirdiği bilim insanları ile bu devlete hizmet vereceğine inandığımız Üniversitemiz şimdiden bu hedefe uygun bir yapılanma içerisinde olmalıdır. Bu kapsamda Bozok Üniversitesi’nin yerleşke alanının Türkiye ortalamasına yaklaştırılması hususunda direktifleriniz üniversitemizin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Rektörümüz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Talebinde Bulundu
Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sorgun’da Veterinerlik Fakültesi müjdesi verdiğini hatırlattı ve bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu hayırlı müjdesi için teşekkür ederken, ayrıca Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi talebinde bulundu. Rektörümüz Karacabey, “Ekonomik savaşların bile siber tabanlı yaşandığı günümüzde, teknolojiyi kullanan nesiller değil, teknolojiyi üreten nesiller yetiştirmeyi görev süremiz boyunca ilke edinmiş bulunmaktayız. Bu nedenle Bozok Üniversitesi’ne Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi kurulmasını planlanmaktayız. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin orta ve uzun vade hedeflerine destek vermek mensubu olmaktan gurur duyduğum Bozok Üniversitesi adına beni heyecanlandırmaktadır. Ayrıca bu fakülte kurulduktan sonra Türkiye’nin en güvenli şehirlerinden biri olan Yozgat’ta savunma sanayiinin faaliyetlerine başlaması konusundaki destekleriniz Üniversitemiz için bilimsel projelerimizde yol gösterici olacağı gibi Yozgat halkını mutlu edeceği kanaatimi arz ederim.” diye konuştu.

Tıp Fakültemiz İçin Destek İstendi
Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin 8 yıldır Hacettepe Üniversitesi ile yapılan anlaşma çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi’nde eğitim gördüğüne dikkat çeken Rektörümüz, “ Sayın Cumhurbaşkanım, Tıp Fakültesi inşaatımızın sözleşme bitim süresine sadece 19 gün kaldı; ancak müteahhit firma bitirmemek adına elinden geleni yapıyor, bu noktada da talimatlarınızı beklemekteyiz” dedi. Rektörümüz üniversitemizin diğer istek ve taleplerini de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktardıktan sonra, üniversitemizin önümüzdeki yıllardaki hedefleri ve eylem planlarını arz etti.

“14’e Tamamlansın”
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Bozok Üniversitesi’ne Veterinerlik Fakültesi sözü verdiğini kürsüden hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, “Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz ancak biz fakülte ve meslek yüksekokullarımızın sayısının ilçe sayımızın karşılığı olan 14’e tamamlanmasını arz ediyoruz” dedi.

Rektörümüz konuşmasının sonunda “Ülkemizin huzur ve refahı için Türkiye Cumhuriyeti’nin milli politikalarının üretime dönüşeceği her aşamada, Bozok Üniversitesi olarak üstümüze düşen tüm görevleri yapmaya hazır olduğumuzu bildirir, fahri doktora tevcih töreni nedeniyle Üniversitemize teşrifinizle bize yaşattığınız güven ve mutluluk nedeniyle Bozok Üniversitesi adına Zatıâlinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı. Rektörümüzün yaptığı konuşma öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından yoğun alkış aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey üniversite senatomuz tarafından alınan: “Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı’nın Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “İktisat Politikası” anabilim dalında Fahri Doktora unvanı tevcih edilmesi bildirilen görüşü değerlendirmeye alınmıştır. Senatomuz tarafından yapılan görüşmeler sonucunda; 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 14. maddesi (b) fıkrası 5. bendi gereğince, Ülkemizin ekonomik alanda kalkınması ve güçlenerek dünyanın en önemli ekonomileri arasına girmesindeki başarılı hizmet ve katkılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “İktisat Politikası Fahri Doktoru” unvanının tevcihine oybirliğiyle karar verilmiştir.” karar metnini okudu.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bozok Üniversitesi cübbesini giyerek, fahri doktora diplomasını Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey’den aldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Üniversitemize Destek
Konuşmasına, kendisine verilen fahri doktora unvanı dolayısıyla üniversite yönetimine teşekkürlerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, üniversitenin kuruluşunun Başbakanlığı dönemine isabet etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek üniversitemize destek olacağını sözlerine ekledi.

Yeni kurulan üniversiteleri lüzumsuz addedenlere şu anda 13 bini aşkın öğrencisinin olduğu böyle bir üniversitenin aslında en güzel bir cevap olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Yani üniversiteye gelen değil üniversitenin gençlerin ayağına gittiği bir süreci başlatması sebebiyle bunu çok çok önemsiyorum” dedi.

Üniversitemize Veterinerlik Fakültesi Müjdesi
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bozok Üniversitesinin geldiği yerin önemli olduğunu ancak Yozgat için yeterli olmadığını belirterek, “Az önce Rektörümüzün yakındığı dert, yani 20 bin dönüm gibi bir arazi konusu, bu da yine üniversitemiz için sorun değildir. Çünkü gelişmeye ve genişlemeye müsait bir çevre var. Bunları Adalet Bakanımızın da az önce bana ifade ettiği gibi bu gelişme burada mümkün dediler. Belediye Başkanımız da burada, onlar da işin imar çalışmalarını süratle yapmak ve böylece de bu gelişme, bu genişleme rahatlıkla yapılabilir. Yeter ki mesele üniversite olsun, üniversite olduktan sonra gerisi teferruattır. Biraz önce Sorgunlu kardeşlerimle Veterinerlik Fakültesi’nin ilçemize yakışacağı konusunda mutabık kaldık. Bu talebi üniversite yönetimimizin de dikkatine sunacağımı orada söyledim. Az önce sizlerin de ifadesinde öyle zannediyorum ki burada verdiğimiz söz inşallah Üniversite Senatosunda da tecelli edecektir, hayırlı olsun diyelim” dedi.

“Hukuk Fakültesi’nin Kuruluşuyla İlgili İşlemlerin Sonuçlanmak Üzere”
Gerek büyükbaş hayvancılıkta, gerek küçükbaş hayvancılıkta Yozgat ve ilçesi Sorgun’un önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyleyse bunu bilimsel noktada da iyi bir konuma taşımak için önemli adımları atmamız gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan Hukuk Fakültesi’nin kuruluşuyla ilgili işlemlerin sonuçlanmak üzere olduğunu biliyorum, bunu zaten Adalet Bakanımız da yakından takip ediyor. Kuruluşu tamamlanan, ancak henüz öğrenci almayan okullarımız var. Sadece fakülte kurmak, yüksekokul açmak elbette yetmez. Bunların akademik ve teknolojik olarak güçlü bir altyapıyla teçhiz edilmesi de şart.

“Rektörüm Gözünü Uzaya Dikmiş Vaziyette”
Rektörümüzün Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi talebi üzerine Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Rektörüm fakülte isteyerek gözünü uzaya dikmiş vaziyette” diyerek Bozok Üniversitesi’nin Türkiye’nin 2023 hedefleri gibi ülkenin ve milletin geleceğine sahip çıkma konusunda da öncü ve örnek bir üniversite olacağına inandığını ifade etti.

“Bozok Üniversitesi Türkiye’de Saygın Üniversiteler Arasındaki Yerini Alacaktır”
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Erdoğan konuşmasının devamında “Aynı şekilde bilimsel araştırmalara, projelere, yayınlara ve benzeri çalışmalara ağırlık verilmesi de gerekiyor. Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde Bozok Üniversitesi sadece bölgesinin değil ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasına girecektir, bundan hiç şüphem yok. Bozok Üniversitesi Türkiye’de saygın üniversiteler arasındaki yerini alacaktır” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, üniversite yönetmenin bir vizyon işi olduğunu belirterek, Bozok Üniversitesi’ni Türkiye’nin ilk 20, ilk 10 üniversitesi arasına sokmak gibi bir hedef olmaması durumunda, bulunduğu yeri muhafaza etmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi. Bugün Türkiye’de 193 üniversite bulunduğu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yola çıkarken 76 üniversiteyle çıktık ve 76 üniversiteden sonra artış devam ederken bizim asıl hedefimiz şuydu; 76 üniversiteyle biz kaç vilayette varız? Ülkemizin neredeyse üçte biri gibi. Fakat benim Muş’taki, Hakkâri’deki bir gencim acaba üniversiteye girmek isterse nasıl girecek? Ailesinin mali imkânları bunun için yeterli mi? Gidip gelebilecek mi? Bu şartlar var mı? İstanbul’a, Ankara’ya nasıl gelip gidecek? Orada kalma imkânları falan var mı? Bundan 20 yıl öncesini düşünün. Bizim üniversite öğrencilik yıllarımızı düşünüyorum, heyhat nerede, mümkün değil. Ama şimdi artık Hakkâri’deki öğrenci benim şehrimde üniversitem var diyor.

81 İle 193 Üniversite
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de 25 havalimanından şu anda 57 havalimanına ulaşıldığını belirterek, “Buralara bir azimle, bir gayretle geldik. Bütün bu adımlar atılırken de, dedik ki; 76 tane üniversitesi bu ülkeye yetmez. Biz 81 ilimizin her birine en az birer tane üniversite yapacağız dedik ve 193 üniversiteyi 81 vilayetimize yaptık. Bu tabii aynı zamanda bir inancın işi. Hep söylerim; gençler, başarının altyapısında inanmak var, başarının alt yapısında çalışmak var, başarının altyapısında araştırmak var, uygulamak var. Ondan sonra takip var, takip, takip. Ancak neticeye böyle ulaşırsınız” dedi.

Göç konusunda Bozok Üniversitesine çok iş düşüyor
Yapılan yatırımlarla göçü engellemenin gayreti içerisinde olacaklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Benim Yozgatlı kardeşlerime sözüm var. Yozgat’ı sürekli göç veren bir şehir durumundan kurtarıp istihdamıyla, üretimiyle, hayat kalitesiyle cazip bir şehir haline dönüştüreceğiz. Bu mücadelede üniversitemize tabii çok önemli görev düşüyor. Rektörümüzden, hocalarımızdan ve idari personelimizden bu doğrultuda çok daha fazla gayret ortaya koymalarını bekliyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılardan çıkış yolları ararken en büyük desteği üniversitelerden beklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak bazı akademisyenlerin ve onları kollayan üniversitelerin, akıl almaz bir şekilde istismar ettikleri kavramlar üzerinden terör örgütlerinin yanında yer almayı tercih ettiklerini belirterek bu tavrın bilimsellikle, özgürlükle, demokrasiyle, hakla, hukukla kesinlikle bir ilgisinin bulunmadığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey üniversitemiz yerleşke alanında 10 bin adet fidandan oluşan ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın muhterem annesi anısına düzenlenen “Tenzile Erdoğan Hatıra Ormanı” sertifikasını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a takdim etti.

Üniversitemiz tarafından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a tevcih edilen fahri doktora töreni Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitemizi ziyareti anısına fidan dikimi ile son buldu.

Bu haber 513 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..