Bunu ispatlayana yüzde 100 burs

Sanatçı ve sporculuğunu kanıtlayan, yarışmalarda dereceye girenlere ayda 1000 TL’ye kadar nakit burs da var

15 Temmuz 2016 - 09:03 - Güncelleme: 27 Aralık 2016 - 22:18

Hakan GÜNGÖR/GAZETE HABERTÜRK

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) dereceye girenlere 6 bin TL’ye kadar burs veren üniversiteler sporcu ve uluslararası diplomalara sahip öğrencileri de unutmuyor. 

Atıcılıktan badmintona, tenis ve güreşten satranca kadar değişik spor dallarında başarılı öğrenciler üniversitelerden yüzde yüze varan oranlarda burs kazanıyor. Burs almak için sadece milli takımda olmak gerekmiyor.

Milli sporculara burs veren üniversiteler olduğu gibi, okul takımlarında yer alan, lisanslı öğrenciler de bu burslardan yararlanabiliyor. Burs oranları yüzde 20’den başlayıp, yüzde 100’e kadar çıkabiliyor. İşte sporculara burs veren üniversiteler:

Okan Üniversitesi: Milli sporculara yüzde 50 ve yüzde 100 oranında burs var. Bursu alanların üniversite takımında olması ve yarışmalara katılması isteniyor. Üniversite okurken şampiyonluk getirene ayda 1000 TL’ye kadar burs veriyor. 

Zirve Üniversitesi: Karate, tekvando, judo, badminton, atıcılık, masa tenisi, kort tenisi, güreş, atletizm, satranç branşlardaki milli sporculara üniversite takımında da oynamak şartıyla yüzde 100 burs veriyor. Öğrenciyken şampiyonluk alana 600 TL’ye kadar burs var. 

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi: Karate, tekvando, judo, badminton, atıcılık, masa tenisi, kort tenisi, eskrim, güreş, atletizm, satrançta milli sporculara yüzde 100 öğrenim bursu veriyor. Şampiyonluk alana ayda 600 TL’ye kadar burs veriyor. 

Bu haber 1038 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..