Çocuklara aşı yaptırmaktan kaçınmanın muhtemel nedenleri

Araştırma belli bir pilot bölge de yapıldı ve çocuklarına aşı yaptırmayan, çocuklarına aşı yapılmadığını beyan etmeyerek çocuklarını riske atan anne-babaların davranışları araştırıldı.

24 Ocak 2016 - 15:30 - Güncelleme: 24 Ocak 2016 - 15:36

Guardian tarafından yayınlanan bir haber anilizde, Avusturalya merkezli olarak yapılan önemli bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi. Batı Avusturalya yapılan bir araştırmaya göre, çocuklarına aşı yaptırmayan veya aşı yapıylmadığını beyan etmeyen anne-babalar yüzünden, hamile kadınlar ve bebeklerinin sağlığı risk altında. Bu araştırma belli bir pilot bölgede aşı-karşıtı davranışları incelemek amacıyla gerçekleştirildi.

Batı Avusturalya'da Cowan Üniversitesi Psikoloji ve Sosyal Bilimler bölümünde Dr Bronwyn Harman,  aşı yaptırılmayan çocukların, hamile kadınlar ve yeni doğmuş çocuklar için tehlikeli olan kızamık, boğmaca gibi hastalıklara yakalanibeleceklerini söyledi. Harman "etraflarında kötü anne baba olarak algılanmaktan korktukları için aşı yaptırmakdıklarını açıkmaktan çekinen bu kadar çok insanın varlığı gerçeken dehşet verici" diyor. Ancak diyor Dr. Harman " küçücük hayatları kurtarmak için yapabileceğimiz her  her şeyi yapmaya mecuburuz. Bu durumdaki insanlar ulaşmanın önemi de buradan kaynaklanıyor"

Dr. Harman'a göre bu anne-babaların aşı yaptırrmaktan kaçınma nedenlerini anlamak ve onları çocuklarının aşı durumlarına beyan etme konusunda dürüst davranmaya cesaretlendirmek de son derece önemli. O,  araştırma ekibiyle birlikte aşı yaptırmayan anne babalara ulaşarak onları cesaretlendirmeye çalışıyor. 

Çocuklarına aşı yaptırmayan anne babaların çoğunluğu, "sürü bağışıklığı" ilkesine güveniyorlar. Bu kavram, bir toplumun %90-95'i bağışıklığı güçlü insanlarsa, bağışıklık sistemi güçlü olmayan diğerleri de onlardan hastalık kapmazlar anlamına gelen bir algı. Ancak Avusturalya da bu bağışıklık rakamlarının bu düzeye ulaşmadığı ve daha düşük düzeyde kaldığı bölgeler de var.

ACIR (Avustralion Childhood Immunisation Register)'ın Aralık ayı kayıtlarına göre, 2015'in sonlarında tam anlamıyla bu hastalıklara karşı bağışıklığı bulunan bir yaşındaki çocukların oranı %91.7'ye kadar gerilemiş bulunuyor. Bir önceki çeyreğe oranla bu oran %0.4 oranında artış kaydetse de,, tam bağışıklık kazanmış iki yaşına kadar ki çocukları yüzdesi .0.6 ile %88.6'lara kadar gerilemiş bulunuyor.

Dr. Harman'ın yaptığı açıklamaya göre, aşı karşıtı olan ve bugüne kadar konuşan anne-babalar, aşı yaptırmamanın nedeni olarak başlıca iki sebep ileri sürüyorlar. Bazıları yanlış bir şekilde sağlıklı beslenme ve diğer insanlardan uzak yaşamanın basitçe bu tür bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabileceğini düşünüyorlar. Diğer grup ise internet ortamından edindikleri yanlış bilgilendirmeler sonucunda, aşı yaptırmanın riskli olduğu şeklindeki kendi araştırmalarına dayanıyorlar. Diğer bazı anne babalar ise hala içe kapanıklık ile aşı yaptırma arasında ilişki bulunduğuna inanıyorlar. Oysaki böyle bir ilişki, benzer nitelikteki tıbbi araştırmalar tarafından doğrulanmış değil. Zira onlar, aşı yaptırmaya karşı olan anne-babaların çoğunlukla yaşadığı topluluklarda yaşıyorlar.

"Ben" diyor Dr. Harman "bunun neden böyle olduğuna ilişkin bir neden veya bir etki bulamadım" ancak "araştırmamanızın bize bunu söyleyebileceğini ümit ediyoruz" diyor. Dr. Harman, onların gerçekten böyle bölgelerde yaşayıp yaşamadıkları veya bu çevrede yaşayan aşı karşıtı anne-babalardan etkilenip etkilenmediklerinden emin olmadığını söylüyor. Harman'a göre belki de onlar, aşı yaptırmama oranlarının yüksek olduğu bu bölgelere bilinçli olarak gidiyorlar. Bununla birlikte aşı yaptırmaya kanşı olan insanların zihin yapısını değiştirmek son derece zor olsa da, yine de onların aşı yaptırmama gerekçelerini öğrenmek önemli ve belki  en azından onlarlardan birine ulaşabiliriz. Bu hastalıklara karşı bağışıklığın %95'lerde olduğu toplumlarda bunun insanların sağlığına etkisini elbette biliyoruz. Ancak yine de  hamile kadın ve çocukarın sağlığını koruma için yapıbileceğimiz neyse yapmalıyız.

Kaynak: TheGuardain

 

 

Bu haber 976 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..