Coil ameliyatı ileri derece KOAH hastalarına ‘nefes’ aldırıyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, İzmir’de sadece İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde uygulanan Coil ameliyatıyla, akciğerin hasarlı bölgeleri sarmal tellerle sağlıklı bölgeden ayrılıyor ve ileri derece KOAH hastaları sağlığına kavuşuyor.

27 Şubat 2016 - 04:50

Dünya’da hızla yaygınlaşan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde son yıllarda uygulanan Coil yöntemi, hastalara umut ışığı oluyor. İleri derece KOAH olan kişilerin akciğerlerindeki hasarlı bölgeler, endoskopi yöntemiyle ağızdan girilerek sarmal tellerle büzüştürülüyor. Bu bölge solunuma katılmıyor, böylelikle solunum yetmezliği ortadan kalkıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, “KOAH, kanser gibi 1, 2, 3 ve 4 evrelerinden oluşuyor. 4. evrede hastalar oksijen tüpleri kullanıyor. Coil ameliyatı da ileri evreye gelmiş hastalarda uygulanıyor. İki ameliyat yapıyoruz ve arasında 2 aylık bir süre oluyor. KOAH hastaları genel anestezi alamıyordu. Ancak Coil ameliyatında hasta genel anestezi altında tamamen uyutuluyor. En ağır hastalarda bile çok rahat endoskopik müdahale yapabiliyoruz. Ameliyata tomografi ve solunum testlerini inceleyerek karar veriyoruz” dedi. 

Tek şart sigara bırakma

KOAH tedavisinde Coil ameliyatının büyük başarı sağladığını anlatan Uzman Dr. Yıldız, “Sigara içmek KOAH yapıyor ve akciğerlerde büyük hasara yol açıyor. Coil ameliyatı ile bu hasarlı bölgeleri büzüştürerek devre dışı bırakıyoruz. İçine hava dolmadığı için sağlam bölgeye baskı yapmıyor. Amfizemli(Akciğerdeki bozuk alan) alanlar devre dışı kalınca akciğerin gerçek kapasitesi artıyor. Ağır KOAH solunum yetmezliğinde uygulanan bu yöntemin başarısı için sigara kesinlikle bırakılmalı” dedi. 

Yaşam kalitesi artıyor

İzmir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, ameliyat sonrası geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu kaydederek, “Coil ameliyatı öncesinde KOAH nedeniyle yürümekte zorlanan hastalar ayağa kalkıyor, oksijen tüpüyle nefes alan hastalar rahatça sokağa çıkıp dolaşıyor, hobilerini yeniden yapabiliyorlar. Ameliyatta bıçak yok, dikiş yok, ağrı yok. Endoskopi yöntemiyle genel anestezi altında yapıyoruz. Hasta ameliyattan iki gün sonra taburcu oluyor” diye konuştu. 

Sigaranın zararları iyi anlatılmalı

KOAH’ın en büyük nedeninin sigara olduğunu ifade eden İzmir Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fidan Yıldız, “KOAH’ın yüzde 80 oluşma sebebi sigaradır. Ama sigara içmeyen kişilerde de hava kirliliği gibi çevresel nedenlerle KOAH görülebiliyor. Sigara bırakıldığı takdirde hastalık önleniyor. Bu nedenle koruyucu ve önleyici hekimlik çok önemli. Çünkü sigaranın vücuda zararları ve yarattığı etkiler hastaya iyi anlatılırsa kişi bu zararlı alışkanlığı bırakır” dedi.

Kaynak: izmir.edu.tr

Bu haber 705 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..