• BIST 74.462
 • Altın 132,735
 • Dolar 3,5172
 • Euro 3,7848
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara -5 °C
 • Kayseri -3 °C
 • Erzurum -11 °C
 • İzmir 5 °C
 • Şanlıurfa 6 °C

Çukurova Üniversitesi'nde yapay kan üretildi

Çukurova Üniversitesi'nde yapay kan üretildi
Çukurova Üniversitesi'nde bilim insanları yapay kan ürettiler.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya ve Ankara Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Bilim İnsanları 2012 yılından bu yana yoğun interdisipliner çalışmalarıyla doğal kan yerine kullanılabilecek ‘biomalzeme’, yani ‘yapay kan’ üretmeyi başardı… Yapay kan, orak hücreli anemili hastalar için de umut olabilecek…

Yapay kan konusunda İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana süregelen çalışmalardaki en büyük sorun olan ‘insanlara uygulanabilirlik ve uygulama sonrası zararlı etki’ problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik en etkili çalışmayı Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları yaparak insanlık adına önemli bir buluşa imza attı: Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları yapay kan üretti…

“Çok Yakın Gelecekte Yapay Kanın Güven İçinde Kullanımına Olanak Sağlanacak.”

Geliştirilen yapay kan hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Dikmen, Çukurova Üniversitesi’nde bu konuda çalışan bilim insanlarının geliştirdikleri yapay kanın, kanın oksijeni taşıyan asıl molekülü olan hemoglobinin manyetik nanopartiküller üzerine eklenerek yapıldığını söyledi. Prof. Dr. Dikmen, “Bu sentetik yapının tedavi sonrası hasta kanından uzaklaştırılması hedeflenmiştir. Bu gelişme ile birlikte çok yakın gelecekte yapay kanın güven içinde kullanımına olanak sağlanması beklenmektedir.” dedi.

Neden Yapay Kan?

Neden yapay kan sorusunu da cevaplayan Prof. Dr. Dikmen şunları kaydetti;
“İnsanın olduğu her yerde kana ihtiyaç vardır. Özellikle de ‘iş kazaları ve trafik kazalarında, ameliyatlarda, askeri operasyonlardaki yaralanmalarda ve depremlerde’ kana ihtiyaç hep duyulmaktadır. Ancak kan bağışlayacak gönüllülerin gereksinim duyulan yere ulaşamaması ve sayısının yetersizliği yanı sıra, bu tür toplu gereksinimlerde eğitimli personel sayısındaki azlık yaşanan sıkıntıların bazıları... Kan gruplarının uyuşmazlığı olasılığı, bağışlanan kanın enfeksiyon taşıması riski, gönüllülerin kan değerlerinin uygun olmaması gibi nedenler de, yoğun kan nakilleri esnasında sorunları artırmaktadır. Bilindiği gibi, her sene kan kaybından çok sayıda insan kaybedilmektedir. İşte bu sorunları ortadan kaldırmak için gerekli yapay kan…”

“Orak Hücreli Anemi Hastaları İçin de Umut…”

“Bilindiği Orak Hücre Anemisi hastalığı özellikle ülkemizin Adana, Mersin, Antakya gibi güney illerinde sıkça görülen genetik bir hastalık. Vücudun çeşitli yerlerine oksijen taşımak ve karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevli alyuvarlar bu hastalarda orak şeklini alır ve oksijeni taşıyamazlar. İşte bu yapay kanla oksijen taşınımının sağlanabileceğini düşünüyoruz.”

“İnsanlarda Uygulanabilirlik ve Uygulama Sonrası Zararlı Etki Problemlerini Ortadan Kaldıracağız.”

2012 yılından bu yana Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya, Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ve Ankara Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’ndeki bilim insanlarının yoğun interdisipliner çalışmalarla, doğal kan yerine kullanılabilecek oksijen taşıyan yapay kan olarak tanımladıkları biomalzemeyi geliştirdiklerini anlatan Prof. Dr. Dikmen, araştırma ekibinin yapay kan geliştirmeye yönelik çalışmalarının hızla ilerlediğini söyledi. İkinci Dünya Savaşından bu yana en büyük sorun olan insanlarda uygulanabilirlik ve uygulama sonrası zararlı etki problemlerini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Nurten Dikmen açıklamasına şöyle devam etti;

“Nanoteknoloji temelli olarak geliştirilen yapay kan, acil durumda hastaya uygulanacak ve hasta normale dönünce yine aynı çalışma ekibi tarafından geliştirilen yöntemle hastadan uzaklaştırılacaktır. Bu şekilde, kan bile olsa yapay olan şeyin insan doğal döngüsüne müdahale etmesi engellenmiş olacak.”

Çok Küçük Bütçeyle İnsanlık Yararına Büyük Buluş

Çukurova Üniversitesi bünyesinde bu konuda yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Dikmen çok küçük bütçelerle bu aşamaya kadar geldiklerini ifade etti. Prof. Dr. Dikmen ayrıca, “Çukurova Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen doktora tezi ve Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) tarafından desteklenen projeler kapsamında çok küçük bir bütçe ile nanoteknolojik destek malzemeli yapay kanın optimizasyon ve faz deneyleri aşamasına gelinmiştir. Nanoteknolojik destek malzemeli yapay kan, bu çalışma ekibince sadece bir yöntemle değil birbirine alternatif olacak dört yöntemle elde edilmiştir. Projeden elde edilen sonuçlara göre iki ayrı patent başvurusu hazırlanmıştır” dedi.

Farklı Branşlarda 5 Araştırmacı Gece Gündüz Demeden Çalıştı

İnsanlık adına çok önemli bir çalışmaya imza atan çalışma ekibinde farklı bilim dallarından bilim insanları bir araya gelerek Çukurova Üniversitesi Laboratuvarlarında çalışmalarına devam ediyor. Projede Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nurten Dikmen önderliğinde,  aynı bölümde doktora öğrencisi Ümit Yaşar, Anorganik Kimya Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgehan Güzel ve doktora öğrencisi Fatma Ulusal ile Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Pınar Yılgör Huri olmak üzere 5 araştırmacı çalışmalarını sürdürüyor. Projede yer alan araştırmacıların Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Biomalzeme ve Doku Mühendisliği, Tıbbi Biyokimya, Biyoloji ve Kimya alanlarında uzman olmaları projeye çok yönlü bakılmasını sağlamaktadır.

Kaynak: habermerkezi.cu.edu.tr

Bu haber toplam 471 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YÖK’ten kadınlara pozitif ayrımcılık28 Kasım 2016 Pazartesi 20:16
 • OHAL’de Erasmus hareketliliği27 Kasım 2016 Pazar 09:46
 • Eğitim Fakültelerine baraj geiyor24 Kasım 2016 Perşembe 08:17
 • Öğretmen Adaylarının formasyon çilesi bitmelidir23 Kasım 2016 Çarşamba 16:20
 • ÜAK, doçentlik jürilerini açıkladı22 Kasım 2016 Salı 21:03
 • İhraç edilenlerin kurumlara göre dağılımı22 Kasım 2016 Salı 07:44
 • 16 akademisyen göreve iade edildi22 Kasım 2016 Salı 07:35
 • Askeri okullardaki lisansüstü öğrencilerin durumu22 Kasım 2016 Salı 07:04
 • 242 Akademisyen İhraç Edildi, Tam Liste22 Kasım 2016 Salı 06:05
 • Rektör atamasında yeni durum21 Kasım 2016 Pazartesi 20:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim