Dergilerde Hakemlik Yapmak, Teşvik Kapsamında

2016 yılının son gününde Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan yeni Akademik Teşvik Yönetmeliğiyle birlikte artık, akademisyenlerin hakemli dergilerde yaptıkları 'hakemlik' görevi de akademik teşvik kapsamına alındı.

01 Ocak 2017 - 20:53 - Güncelleme: 01 Ocak 2017 - 21:13

2016 yılının son gününde Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan yeni Akademik Teşvik Yönetmeliğiyle birlikte artık, akademisyenlerin hakemli dergilerde yaptıkları 'hakemlik' görevi de akademik teşvik kapsamına alındı. Yeni yayınlanan Akademik Teşvik Yönetmeliği ile, Akademik Teşvikte önemli bazı değişiklikler geldi. Akademik Teşvik'de aranan Hakemli Dergi Kriterinde değişiklik yapılırken, diğer taraftan Diğer Ulusal veya Uluslararası Dergilerde editörlük, yayın kurulu üyeliği yapmak akademik teşvik kapsamından çıkarıldı. Ancak bir önceki yönetmelikte olduğu gibi, uluslararası tanınmış indeksler kapsamındaki edötürlük ve yayın kurulu üyelikleri ise yine aynı kaldı.

Diğer taraftan, Aralık 2015 tarihli Akademik Teşvik Yönetmeliğinde yer almayan hakemli dergilerde hakemlik yapma görevi de akademik teşvik kapsamına alındı. Diğer ulusal veya uluslararası dergilerde editörlük/yayın kurulu üyeliği teşvikten çıkarılırkan, aşağıdaki tabloda da görülebileceği gibi bu dergilerde hakemlik yapmak, 2 puanla akademik teşvik tablosunda kendine yer bulmuş oldu.

Hakemlik

SSCI, SCI-Exp, AHCI kapsamındaki dergilerde hakemlik

5

ESC1 kapsamındaki dergilerde hakemlik

3

SSCI, SCI-Exp, AHCI, ESCI dışındaki alan endekslerindeki dergilerde hakemlik

3

Diğer hakemli ulusal veya uluslararası dergilerde hakemlik

2

 

Kaynak: AKADEMİ HABER
Bu haber 3054 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..