DGS öğrencilerinin not ortalamaları nasıl hesaplanır?

Dikey Geçiş yoluyla bir lisans programına yerleştirilen öğrencilerinin lisans not ortalmaları nasıl hesaplanır. Ön lisans programında aldıkları dersler de not ortlamasında dikkate alınır mı?

01 Nisan 2016 - 00:58

Bilindiği üzere Yüksek Öğretim Kurumlarının iki yıllık ön lisans programlarında okuyan öğrenciler, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen DGS sınavına girerek yerleştikleri bir lisans programına devam edebilmektedirler. Ancak bu yolla yani dikey geçişle gelen öğrencilerin not ortalamalarının hesaplanmasında zaman zaman tereddütler hasıl oluyordu. Zira bu konuya ilişkin usul ve esasları belirleyen 19.2.2002 tarihli yönetmelik  bu konuda bir hüküm içermemekteydi. Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bu konuyu hükme bağladı. 19 Şubat 2002 tarih ve 24676 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre dikey geçiş ile gelen öğrencilerin not ortalamalarının hesaplanmasında, ön lisans programında okudukları derslerin notları da dikkate alınacak. Dolayısıyla bir dikey geçiş öğrencisinin not ortalaması hesaplanırken önlisans+ lisans programındaki not ortalamalarının toplamı öğrencinin lisans programındaki not ortalaması olacak. Yukarıda adı geçen yönetmeliğin 9.maddesine eklenen fıkra şöyle:

 “Dikey geçiş ile lisans programlarına yerleşen ve halen kayıtlı olan öğrencilerin lisans not ortalamaları, önlisans programında alarak lisans programında intibakı yapılan dersler ile lisans eğitimi sırasında aldığı dersler üzerinden hesaplanır.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kopyalanıp kullanılamaz.

Bu haber 716 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..