Dil kararı, mağduriyet mi doğuruyor?

ÖSYM'nin yeni açıkladığı yabancı dil eşdeğerlilik kararında TOEFL sınavında "sınav ülkemizde yapılıyorsa ve sadece devlet üniversitelerinde yapılıyorsa" şartı aranmıştır. Bunun bazı mağduriyetlere yol açtığı ifade edilmektedir.

22 Şubat 2016 - 23:03 - Güncelleme: 23 Şubat 2016 - 00:06

ÖSYM'nin yeni açıkladığı yabancı dil eşdeğerlilik kararında TOEFL sınavında "sınav ülkemizde yapılıyorsa ve sadece devlet üniversitelerinde yapılıyorsa" şartı aranmıştır. Bunun bazı mağduriyetlere yol açtığı ifade edilmektedir. Bu konuda bir okuyucumuz tarafından, tarafımıza ulaştırılan yazı şöyledir:

Sayın editör, 

Son zamanlarda ÖSYM ve YÖK’ün keyfi uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Doçentlik başvuruları ile ilgili olarak pek çok adayı ve akademisyeni mağdur edecek ve yargı yolunda hak arama mecburiyetini doğuracak bir uygulamaya imza atılmış oldu. 
ÜAK’ın uygulamaya koyduğu bu son keyfi uygulamada TOEFL gibi ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği sınavların sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanlarının kabul edileceği, diğer sınav sonuç belgelerinin kabul edilmeyeceği yönündedir. 
Böyle bir uygulama yapılmadan önce herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, hali hazırda mevcut bu belgeleri kullanan kurum ve kişilerde zan altında bırakılmaktadır. Böyle bir uygulamanın belirli bir tarihten sonra uygulamaya koyulacağı belirtilmeden direkt uygulanması büyük bir sorun teşkil etmektedir. 
Yabancı dil eşdeğerliği kabul edilen sınavlarla ilgili bir sıkıntı var ise kamuoyuna acilen duyurulmalı ve bu tarihten itibaren geçerliliği ve denkliği gözden geçirilmelidir. Herhangi bir açıklama yapmadan sınava giren kişilerin bilgisi dışında doğrudan bir uygulamaya gitmek telafi güç sonuçlar doğurmaktadır. Mevcut durumda on binlerce kişinin yasal yollarla hakkını araması halinde hem yargı sistemine ağır bir külfet getirilecek, hem de muhatap kurumların saygınlığı zedelenecektir. Konuyu bilgilerinize sunar, gerekli bilgilendirmeyi yapmanızı arz ederim.

Okuyucumuzun yazısı üzerine birkaç not:

1. Yabancı dil sınavı denkliklerini ÖSYM belirleyip ilan etmektedir. Dolayısıyla konu YÖK veya ÜAK ile İlişkili değildir.

2. ÜAK bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, konunun kendi yetkilerinde olmadığını, bu konuda ÖSYM'nin kararına uygun şekilde hareket edildiğini bildirmiştir [bkz. ÜAK Açıklaması]

Bu haber 1617 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..