Diyabet tedavisinde teflon bariyer mucizesi

İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, ‘Endobariyer’ adı verilen yeni bir yöntemle Tip 2 Diyabet hastalığının tedavi edildiğini söyledi.

29 Şubat 2016 - 00:05

Endoskopi yöntemiyle mide çıkışına sabitlenen ve ince bağırsakta 65 santimetre ilerleyen teflon içerikli kanal, pankreasın enzim salgılamasını yavaşlatıyor ve kan şekerinin artmasını engelliyor. İnsilün iğnesi ve tabletlerin kullanımı ortadan kalkıyor.

Şeker hastalığı (Diyabet) sık görülen, tedavisinde insülin ve kan şekerini düzenleyen ilaçların kullanıldığı, iyi tedavi edilmediği takdirde bazen ciddi sonuçların ortaya çıktığı bir hastalıktır. Yaşam kalitesini düşüren, insülin iğnesi ve tabletler ile çözülmeye çalışılan hastalık, endoskopik yollarla ince bağırsak içine bariyer oluşturularak tedavi ediliyor. Endobariyer sistemi gıdalarla bağırsak duvarı arasında bir bariyer oluşturuyor, safra ve pankreasın yorulmasını engelliyor. Kan şekerinin daha iyi düzenlenmesini sağlayan yöntem, obez olan Tip 2 Diyabet hastalarında kilo verdiriyor.

İlaca gerek kalmıyor

İşlemin Gastroenteroloji bölümü olan ve endoskopi yapılan her yerde yapılabildiğini kaydeden Prof.Dr. Göral, “Endobariyer yöntemiyle tedavi, özellikle şişman Tip 2 Diyabet hastaları için çok faydalı. Ameliyat şartları gerektirmediği gibi narkoz da verilmiyor. Hastayı damar yoluyla uyuttuktan sonra endoskopi işlemiyle ağız yolundan girerek mideye geliyoruz. Burada teflon içerikli aparat mide çıkışına sabitleniyor ve ince bağırsak içerisine 65 santimetre boyunca ilerliyor. Gıdalar, ince bağırsak yerine bu kanaldan geçtiği için pankreas ve safra kesesi tarafından algılanmıyor. Böylelikle kan şekeri artmıyor. Şeker seviyesi normal hale geliyor. Fazla hormon salgılanmadığı için şeker hastalarının insülin iğnesi veya ilaç kullanmasına gerek kalmıyor” dedi.

Yüzde 100 başarı

Endobariyer yöntemi için ameliyat ortamına ihtiyaç olmadığını kaydeden İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Vedat Göral, “Daha önce cerrahi yolla yapılan işlem artık endoskopik olarak yapılmaktadır. Ameliyat gerekmeden ve sadece endoskopi odasında yapılan, kısa ve basit bir işlemdir. Hastanede yatışa gerekmez. İşlem belirli bir süre sonunda, yine endoskopik olarak çıkarılır. Uygulaması ve çıkarılması kolay bir işlemdir. Herhangi bir kesi ve yara izi yok. Yüzde 100 başarısı var, takıp çıkarmak çok kolay. Altı ay sonra çıkarılıyor. Yakın bir zamanda bu operasyonlara başlayacağız” diye konuştu.

Zayıflatıyor

Prof.Dr. Vedat Görül,  “İnsülin iğnesi ile düşürülen değerler, bu tedavi yöntemiyle kendiliğinde düşüyor. Dışarıdan insülin veya tablet almaya gerek kalmıyor. Bu işlem aynı zamanda şeker hastalarına kilo verdiriyor. Tedavi sonrası doktor tavsiyesine uyarak diyet ve düzenli egzersiz yapıldığı takdirde hastalık bir daha nüksetmiyor” dedi.

Kaynak: izmir.edu.tr

Bu haber 829 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..