Doçentlik Jürisinde, ihraç edilenin yerine yedek jürinin raporu değerlendirilecek

Üniversitelerarası Kurul, kamu görevinden çıkartılan ya da yükseköğretim kurumları tarafından görevden uzaklaştırılan profesörler yerine yedek jüri üyelerinin raporlarının değerlendirmeye alınmasına karar verdi.

03 Ocak 2017 - 00:05 - Güncelleme: 03 Ocak 2017 - 00:09

Üniversitelerarası Kurul, kamu görevinden çıkartılan ya da yükseköğretim kurumları tarafından görevden uzaklaştırılan profesörler yerine yedek jüri üyelerinin raporlarının değerlendirmeye alınmasına karar verdi. ÜAK, bir sendikanın jürisinde ihraç edilen öğretim üyesi bulanan doçent adaylarının muğdur edilmemesine ilişkin yazısına gönderdiği cevabi yazıda doçentlik jürisinde yer alan ve terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle kamu görevinden çıkartılan ya da yükseköğretim kurumları tarafından görevden uzaklaştırılan profesörler yerine yedek jüri üyelerinin raporlarının değerlendirmeye alınmasına karar verdi. 

Bilindiği üzere, daha önce ÜAK tarafından yapılan 2015 Ekim Dönemi Yayın Aşamasından Başvuran Adaylardan Eser İnceleme Sonucu Belli Olanlara İlişkin Açıklama başlıklı açıklamada, jürisinde kamu görevinden çıkartılan veya görevden uzaklaştırılan profesör bulunan adayların doçentlik süreçlerinin durdurulmuş olduğu ifade edilmişti. Alınan bu kararla birlikte, bu durumda olan doçent adaylarının durumu açıklığa kavuşturulmuş oldu ve süreç yeniden işlemeye başladı.


 

2017/01/6191282.jpg
Bu haber 735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..