Dr. Cevher’e EMBO Desteği

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Alper Cevher, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO) Kurulum Desteği almaya layık görüldü

24 Aralık 2016 - 20:15 - Güncelleme: 27 Aralık 2016 - 00:17

Murat Alper Cevher bu yıl bu hibe programı kapsamında desteklenmesine karar verilen 10 bilim insanından birisi olmuştur. Kurulum Desteği hibe programının amacı yaşam bilimleri konusunda çalışmakta olan genç bilim insanlarını, program üyesi ülkeler içerisinde kendi araştırma gruplarını kurmaları konusunda desteklemektir.

“Mediator-estrogen reseptör (ER) etkileşimini karakterize etme” projesi ile Dr. Cevher’in araştırma çalışmaları, Mediator- ER etkileşim yüzeylerini hem fonksiyonel hem de yapısal karakterizasyonunu gerçekleştirmeyi ve o yüzeye has ufak molekül inhibitörleri tasarlayarak ER hedef genlerini susturmayı hedeflemektedir. Bu genlerin susturulmaları ile, ER’ye has meme kanserinin yayılmasını yavaşlatacağı yada durduracağı beklenmektedir.

Programla öncelikli olarak amaçlanan programa katılan üye ülkelerde yaşam bilimlerini güçlendirmek üzere araştırmacıların ülkelerine dönerek kendi laboratuarlarını kurmalarını sağlamaktır. Kazanan bilim insanları 3 ila 5 yıl süreyle yıllık 50.000€ destek alacaktır. Ayrıca ödüle layık görülen kişiler EMBO genç araştırmacılar ağına dahil olacak ve Avrupa bilim topluluğuna entegrasyonları kolaylaşacaktır.

Kaynak: Bilkent Üniversitesi

Bu haber 425 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..