Düzce Üniversitende Mehmet Akif Ersoy Anıldı

Üniversitenin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” başlıklı program, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

15 Mart 2016 - 11:28

Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Özarslan, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın davetli konuşmacısı olan Prof. Dr. Ersin Özarslan, “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy’un Şahsiyet Çizgileri” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Mehmet Akif Ersoy’u tanıyan arkadaşlarının gözünden O’nun hayat hikayesini paylaşan Prof. Dr. Özarslan, Mehmet Akif’in iyi bir pehlivan, yüzücü, okçu ve binici, yürümeyi seven, doğaya ve güneşe aşık bir kişi olduğunu söyledi. Milli şairimizin edebiyat kadar musikiye de ilgi duyduğunu ve O’nun bu alanda da yetenekli olduğunu belirten Özarslan, sohbetlerinde ilahiler okuduğunu dile getirerek Mehmet Akif’in sosyal yönüyle de aktif biri olduğuna vurgu yaptı.

Mehmet Akif Ersoy’un Mısır’da geçirdiği dönemden örnekler veren Prof. Dr. Ersin Özarslan Akif’in, hem Türk edebiyatına hem de Batı edebiyatına hakim olduğunu belirterek O’nun iyi bir eğitim aldığını söyledi. Şiirlerinde yüksek hayallerin bulunmadığını ifade eden Özarslan, Mehmet Akif’in her şeyi olduğu gibi görüp tasvir ettiğini dile getirdi.

Hayatı boyunca zulme ve haksızlığa karşı duran Akif’i kanaatkar, cömert, vefalı olarak tarif eden Prof. Dr. Ersin Özarslan, O’nun iyi gün dostu değil, yaman gün dostu olduğuna dikkat çekti. Mehmet Akif Ersoy’un, hayatını davasına vakfeden bir kişilik olduğunu belirten Özarslan, Milli Şairimizin herkes tarafından rol model bir şahsiyet olarak kabul edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Programın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Mehmet Akif Ersoy’u bir hazine olarak nitelendirerek, Akif olmanın kolay olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Ersin Özarslan’a Üniversitemiz adına teşekkür eden Prof. Dr. Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş ile birlikte davetli konuşmacıya teşekkür belgesi takdim etti.

Bu haber 470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..