• BIST 75.727
  • Altın 129,878
  • Dolar 3,4745
  • Euro 3,6641
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara -4 °C
  • Kayseri 0 °C
  • Erzurum -12 °C
  • İzmir 1 °C
  • Şanlıurfa 3 °C

Düzce'de “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” Paneli

Düzce'de “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” Paneli
Düzce İl Kültür Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi işbirliğince düzenlenen "Şehir-insan Medeniyed Köprüsü: Örnek Kişiler" paneli, Kutadgu Bilig Konferans Salonunda gerçekleştirildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” projesi kapsamında, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Düzce İl Kültür Turizm Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen panel, Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Panele, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Ünlü, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Metin Akkuş, proje kapsamında Ahmed Süheyl Ünver, Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mâhir İz gibi önemli münevverlerin tanıtılmasının ve anlaşılmasının önemini vurguladı.

 

Prof. Dr. Metin Akkuş’un ardından söz alan Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak ise, “Şehir- İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” projesinin içeriği ile ilgili önemli bilgileri katılımcılarla paylaştı.

 

Açılış konuşmalarının ardından programın panel bölümüne geçildi. Panelin ilk konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, medeniyet, şehir ve insan kavramlarının üzerinde durdu. Medeniyet değişimlerinin sıkıntılı süreçler sonrasında oluştuğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç,  Cumhuriyet Döneminde genel olarak Batının model alındığını ifade etti. Prof. Dr. İlhan Genç, “Şehir-İnsan Medeniyet Köprüsü: Örnek Kişilikler” adlı proje kapsamında Kültür Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan video görüntülerini katılımcılara izlettikten sonra sözü, Yrd. Doç. Dr. Osman Ünlü’ye bıraktı.

 

Ahmed Süheyl Ünver’in biyografisi hakkında kısa bilgiler vererek konuşmasına başlayan Yrd. Doç. Dr. Osman Ünlü;  sanatçının ebru, tezhip ve minyatür gibi klasik Türk sanatlarının yeniden hayat bulmasında oynadığı rolün önemini vurgulayarak, geçmiş ve gelecek arasında önemli bir köprü görevini üstlendiğini sözlerine ekledi.

 

Panelin son bölümünde Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç; “Ali Fuad Başgil, Ekrem Hakkı Ayverdi, Fethi Gemuhluoğlu ve Mâhir İz”in gerek münevver, gerek kültür ve gerekse ilim adamı olarak Türk kültür hayatına büyük hizmetler verdiklerini söyledi.

 

Panel, Prof. Dr. Metin Akkuş ile Özcan Budak tarafından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve Yrd. Doç. Dr. Osman Ünlü’ye teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim