Erciyes Üniversitesi QS EECA 2016 Sıralamasında En İyi 200 Üniversite Arasında

QS University Rankings tarafından gelişmekte olan Avrupa ülkelerini ve Orta Asya ülkelerini (Emerging Europe and Central Asia - EECA) kapsayan ‘’En İyi İlk 200 Üniversite’’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

02 Temmuz 2016 - 11:17

Açıklanan sonuçlara göre Erciyes Üniversitesi ilk 200 üniversite arasında 121-130 aralığında yer alarak önemli bir başarı gösterdi.

QS sıralama sistemi EECA bölgesini kapsayan değerlendirmeleri için, bu bölgelerde İngilizce yayın yapma oranının düşük olması gerekçesiyle dünya üniversiteleri sıralamasına göre araştırma çıktılarına yönelik göstergelerin ağırlığını daha düşük tutmak ve yeni göstergeler tanımlamak suretiyle farklı bir yaklaşımı benimsemiştir. Buna göre, QS tarafından gerçekleştirilen EECA sıralamasında kullanılan göstergeler, Akademik Saygınlık Anketi sonuçları (%30), İşveren Saygınlık Anketi sonuçları (%20), Öğrenci-Öğretim Üyesi oranı (%15), Öğretim Üyesi Başına Yayın oranı (%10), Webometics’deki web etkisi (%10), Makale Başına Atıf oranı (%5), Doktoralı Öğretim Üyesi oranı (%5), Uluslararası Öğrenci Oranı (%2.5) ve Uluslararası Öğretim Üyesi oranı (%2.5) olmak üzere 9 kategoride toplanmıştır. Sıralamaya ülkemizden 60’tan fazla üniversite dahil edilmiş, ancak genel puan bakımından yalnızca 20 üniversite sıralamada yer bulabilmiştir.

QS EECA Sıralama sonuçlarına göre; Erciyes Üniversitesi’nin makale başına atıf oranı bakımından en iyi 200 üniversite arasında 41. sırada, doktoralı akademik personel oranı bakımından 46. sırada, öğretim üyesi başına yayın oranı bakımından 54. sırada ve uluslararası öğretim üyesi oranı bakımından 74. sırada yer alarak, özellikle araştırmaya dayalı göstergeler bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu görüldü.

eru-siralama-1.jpgKaynak: ERÜ

Bu haber 504 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..