ERÜ Öğretim Üyesi Antartika Araştırma Ekibiyle Görev Yapacak

Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Halıcı, Dünyanın en soğuk ve ulaşılması zor kıtasında 13 bilim adamı ile birlikte araştırma yapacak.

03 Nisan 2016 - 11:43 - Güncelleme: 03 Nisan 2016 - 11:44

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Halıcı, Dünyanın en soğuk ve ulaşılması en zor kıtasında Antarktika’da Türkiye’nin üs kurma çalışmaları kapsamında 14 kişilik bilim adamından oluşan uzman heyetin içerisinde yer aldı. Çeşitli bilim dallarının uzmanlarından oluşan uzman heyet, beyaz kıtada 15 gün boyunca araştırma yapacak.

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) oluşan 14 kişilik araştırma ekibi, 29 Mart 2016 tarihinde Türkiye’den yola çıktı.

Bilimsel Araştırma ekibindeki Türk bilimciler, Arjantin’in en güneyindeki Ushuaia Limanı’na 3 günde varacak. Ekip, soğuk havaya uyumun ardından yine Ushuaia adlı Komor Adaları bandıralı araştırma ve buzkıran gemisine binerek, Antarktika’ya hareket edecek. Yüzen buzulların arasında 2 gün sürecek yolculuğun ardından beyaz kıtadaki Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi’ne varmayı planlayan Türk bilim insanları çalışmalarına başlayacak. Kıtanın 50 millik alanında buzul, okyanus, deniz canlıları, iklim, küresel iklim değişikliği, yabancı türler, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri, botanik ve çevre kirliliği gibi pek çok konuda araştırma yapacak. Buzkıran gemisi Ushuaia’da konaklayacak bilim insanları, geminin laboratuvarlarında deney ve araştırmalarını yapabilecek. 41 kabini olan ve aynı anda 84 kişiyi ağırlayabilen buzkıran gemisinin açık güvertelerinde Antarktika’nın balinaları ve penguenleri de gözlemlenebilecek. Bilimsel araştırma ekibi beyaz kıtaya ulaştığında burada 15 gün boyunca araştırma yapacak.

Kaynak: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..