Fakülte Sekreteri, yönetim kuruluna katılabilir mi?

Fakülte organizasyonlarında değişik kurullar mevcuttur ve bunlar belli aralıklarla toplanırlar. Peki bu kurallara fakülte sekreteri katılabilir mi, katılabilirse, fakülte sekreterinin bu kurullardaki görevi nedir

05 Şubat 2016 - 18:44 - Güncelleme: 23 Şubat 2016 - 21:18

Bilindiği üzere üniversitelere bağlı fakültelerde idari personelin organizasyonu yanında binaların eğitim-öğretime hazırlanmasında da fakülte dekanıyla birlikte çalışan bir fakülte sekreteri bulunmaktadır. Fakülte, enstitü ve yüksek okullarda bir sekreter bulunur. 2547 Sayılı Yüksek Öğretim Kanununun 51/b maddesi, her fakültede, dekana bağlı ve fakülte yönetim örgütünün başında bir fakülte sekreteri, enstitü ve yüksekokullarda ise enstitü veya yüksekokul müdürüne bağlı enstitü veya yüksekokul sekreteri bulunmasını gerekli görmektedir.

Burada bizim ele almayı düşündüğümüz konu, fakülte sekreterlerinin fakülte kurullarına katılıp katılmayacağı meselesi olacaktır. Bilindiği üzere fakültelerin işleyişinde kurullar mevcuttur ve bu kurullar belli aralıklarla toplanırlar. Bu kurullar arasında Akademik Kurul, Fakülte kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu gibi kurulları saymak mümkündür. Bu kurulların kimlerden oluşacağı ve nasıl toplanacağı yüksek öğretim mevzuatı tarafından belirlenmiştir. Peki bu kurullara Fakülte Sekreteri katılabilir mi? 2547 sayılı kanunun 51/c maddesi, Fakülte Sekreterinin bu kurullara katılabileceğini öngörmektedir. Buna göre Fakülte Sekreteri, fakülte kurullarına katılırlar, ancak görüşülen maddelerde söz ya da oy hakları bulunmamaktadır. İlgili yasa maddesi Fakülte Sekreterlerine raportörlük görevi vermektedir.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link verilmeksizin kopyalanamaz ve kullanılamaz.

Bu haber 802 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..