Gebelik eğitimleri annelere rehber oluyor

İzmir Üniversitesi Hastanesi’nde verilen Gebe Eğitimi ve Doğuma Hazırlık programlarıyla anne adayları korkularını yeniyor, bilimsel yaklaşımlarla rahat bir doğuma hazırlanıyor.

09 Şubat 2016 - 11:00


İzmir Üniversitesi Hastanesi "Gebe Eğitimi ve Doğuma Hazırlık" programlarının yedincisi anne ve baba adaylarının katılımı ile yapıldı. Hamilelik dönemi, doğum, doğum sonrası dönem ve bebek bakımıyla ilgili bilimsel doğruları içeren bu bilgilendirmeler anne adaylarının doğumla ilgili önyargıları ve korkularının azalmasına yardımcı oluyor.

“Doğal bir süreç”
İzmir Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özlem Ecemiş, etkinliğin 7. kez düzenlendiğini belirterek, 65 gebenin bu eğitimler sayesinde bilgilendirildiğini söyledi. Ecemiş, “Anne ve baba adaylarımız İzmir Üniversitesi Hastanesi’nin klinik ekipleri ile bir araya gelerek kafalarındaki korku ve endişeleri yeniyorlar. Aslında doğum ve bebek büyütmek doğal bir süreçtir. Ancak sosyal medya, internet dünyası ve bilgi kirliliği bir takım korkular yaratıyor. Kadın doğum, psikolog, antestezi uzmanı ile diyetisyen ve ebelerimiz, anne adaylarımızın bu korkularını yenmeleri için bilgiler veriyor” dedi.

4 hafta sürüyor
Başhekim Yardımcısı Özlem Ecemiş, “Dört hafta süren eğitim programının ardından katılım sertifikası veriyoruz. Yeni doğan bir aylık bir süreçtir. Bu süreçte annenin 6 ay boyunca bebeği sadece anne sütüyle beslemesini, emzirmenin önemi ve annenin bebeği olan psikolojik bağı konusunu anlatıyoruz. Emzik, yalancı meme ve mama verilmemesi hususlarına vurgu yapıyoruz. Doğru bilinen yanlışlar var, bunları değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

“Egzersiz yapılıyor”
Gebe Okulu Koordinatörü Gülay Soysal da, annelere sistematik gevşeme ile gebelik egzersizi eğitimi verildiğini kaydederek, “Katılımcıların kafalarındaki soruları ve merak ettiklerini konuşuyoruz. En temel amacımız, gebeliğin ve çocuk büyütmenin çok doğal olduğunun bilinmesi ve yanlış düşüncelerle bu sürecin kaybedilmemesi gerektiğidir” diye konuştu.  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hekimi Uzman Dr. Perçem Bosnalı doğum öncesi anne ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler verdi.  

Kaynak: izmir.edu.tr

Bu haber 506 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..