Geleceğin Tekstilcileri Bu Projeyle İş Sahibi Olacak

Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası ve Melikgazi Halk Eğitim Merkezi ortaklığı tarafından “Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi” açılış toplantısı düzenlendi.

09 Mayıs 2016 - 20:41

Avrupa Birliği (AB) ve Hükümet tarafından finanse edilen sektörel yatırım alanlarında geç istihdamının desteklenmesi hibe programı kapsamında Turizm Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak, İş-Kur İl Müdür Yardımcısı Ebubekir Güngör’ün yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Proje kapsamında 60 öğrenci istihdam edilecek

Toplantı açılışında konuşan Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Nafiz Kahraman, proje hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Kahraman, ”Projemiz Avrupa Birliği destekli bir proje olup, genç istihdamın desteklenmesi hibe programı kapsamında ‘Tekstil Destek Elemanı Yetiştirme Projesi’dir. Bu projeyle üç dönem şeklinde 60 kişiye kurs eğitimleri verilecek. Sonrasında bu kişiler eğitim aldıkları alanlara göre stajlarını yapacaklar. Yaklaşık 260 bin Euro proje bütçemiz var. Projemizin yüzde 88’i Avrupa Birliği fonlarından karşılanıyor. Proje dahilinde 50-60 bin Euro yatırımda okulumuza kazandırılmış olacak. Tekstil alanı, konfeksiyon, ev tekstili, sanayi tekstili gibi alanlarda gençleri istihdam edeceğiz. Ayrıca biz 70 saatlik girişimcilik kursuda vereceğiz. Bu girişimcilik kursu sayesinde KOSGEB’in vermiş olduğu desteklerle kendi işyerlerini de kurabilecekler. Projemiz üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

İş-Kur İl Müdür Yardımcısı Ebubekir Güngör ise iş istihdamı hakkında bilgiler vererek, yetenekli kişilerin seçilmesi projeyi daha başarılı hale getireceğini söyledi.

Güngör, “İş-Kur olarak, her yıl iş gücü piyasasına katılan 700 ya da 800 bin gencimizin istihdam edilmesi en temel görevlerimizi teşkil etmektedir. Meslek eğitimi almış ara insan gücü olan meslek lisesi mezunları iş gücü piyasasının fazla ihtiyaç duyduğu kesim olmasın rağmen istihdamdaki oranları yüzde 7 ile 8 oranında değişmektedir. Bu projenin başarılı olması için katılımcıların ilgi, yetenekleri iyi tespit edilerek, mesleği idame ettirecek bireylerin seçilmesi büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Kaynak: ERÜ

Bu haber 688 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..