Geliştirme Ödeneği Oranları Hakkaniyete Uygun Değil

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), öğretim görevlisi ve okutmanlara yarı oranında geliştirme ödeneği verilmesini öngören Bakanlar Kurulu Kararının hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi.

11 Nisan 2016 - 01:40 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 - 01:40

Bilindiği üzere, Geliştirme Ödeneği Verilmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararında, profesör, doçent, yardımcı doçent ve araştırma görevlilerine geliştirme ödeneğinin tam olarak, öğretim görevlileri ve okutmanlara ise yarı oranında verilmesi öngörülmüştür.

Bir öğretim görevlisi, yapılan bu belirlemenin hakkaniyete uygun olmadığı gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştur. Kurum yaptığı incelemede, öğretim görevlisi ve okutmanlar için geliştirme ödeneği miktarının yarı oranında belirlenmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararının, hakkaniyete uygun olmadığına karar vermiş ve gerekli düzenlemelerin yapılması için Başbakanlığa ve Maliye Bakanlığına tavsiyede bulunmuştur.

Not: Tavsiye kararı uyulması zorunlu bir karar değildir. Ancak bu tür kararlar, uzun vadede yapılan düzenlemelerde dikkate alınmaktadır.

Kaynak: memurlar.net

Bu haber 1205 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..