Hakkari Üniversitesi'nden "Habbab b. Eret" Konferansı

08 Mayıs 2014 - 22:26

habbabberet_hakkariHakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Siyer Araştırmaları Merkezi tarafından “Sarsılmaz Bir Dağ, Habbab bin Eret” konferansı düzenlendi.

Hakkari Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Kırış, Araştırmacı Yazar İslam Alimi Muhammed Emin Yıldırım, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Emin Özatak, üniversitenin akademik ve idari personel, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan vekili Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Kırış yaptı. Siyer Vakfı ile Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ortaklaşa düzenledikleri ‘Sarsılmaz Bir Dağ, Habbab bin Eret’ konulu konferansa katılanlara teşekkür etti. İslam Alimi Muhammed Emin Yıldırım başkanlığında yürütülen 82 ilde 82 sahabi konferanslar serisi bir imam hamlesidir ve asr-ı saadet iklimine dönüş çağrısı olduğunu ifade eden Kırış, “Bu çağrı, ülkemizin tamamında yankı bulduğu gibi Hakkari ilimizde de ma’kes bulmuştur. Sahabe sevdalısı gönüller, bu çağrıya koştu, koşmaya devam edecektir. Hakkari Üniversitesi, halkın aydınlanması adına tüm hayırlı hizmetleri desteklemeye devam edecektir” dedi.

Araştırmacı Yazar, Muhammed Emin Yıldırım 82 ilde 82 Sahabe sloganı çerçevesinde Hakkari’de Peygamber Efendimizin sahabelerinden Habbâb bin Eret’in hayatını anlattı. Yıldırım, Habbab Bin Eret’in Müslüman oluşunu, hayatını, İslam dini için çektiği acıları, girdiği savaşları ve onun şahsında diğer, Sahabelerin mücadelesini ve samimiyetini örneklerle dinleyicilerle paylaşırken, salonda duygulu anlar yaşandı.

Konferansın sonunda Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan vekili Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Kırış konuşmacı araştırmacı yazar, Muhammed Emin Yıldırım‘a üniversitenin logosunun işlendiği kilim ve Şemdinli balını takdim etti.

Kaynak: HÜ-WEB

Bu haber 976 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..