İran ve Türkiye yükseköğretimde ortak çalışacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, İran ve Türkiye arasında oluşturulan Ortak İzleme Komitesi, hakkında açıklamalarda bulundu

06 Temmuz 2016 - 07:27

İran ve Türkiye arasında oluşturulan Ortak İzleme Komitesi, iki ülkenin yükseköğretimdeki işbirliği stratejisini belirledi.

Buna göre iki ülke arasında, 1 yıl içerisinde en az 10 ortak araştırma projesi başlatılacak, asgari 50 öğrenci desteklenecek ve bir veya iki dönem değişim programları kapsamında desteklenecek.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye ve İran’ın birçok açıdan benzerlik taşıdığını, iki ülkenin de hızlı gelişen ekonomiler kategorisinde ve stratejik güce sahip olduğunu vurguladı.

Saraç, “Ayrıca her iki ülke de Türkçe ve Farsça dillerinin karşılıklı geliştirilmesi için çalışmalar yürütecek. Bu yıl içinde en az 3 öğretim üyesinin karşılıklı ülkelere gönderimi konusunda prensipte anlaşıldı.

İran tarafı, biri Tebriz Üniversitesi’nde olmak üzere toplam 2 üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı programı başlatacak. Her iki ülke de ortak doktora danışmanlığının teşvik edilmesi için ortak çaba gösterecek” dedi.

Bu haber 505 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..