İrfan ve Hikmet Peygamberi

Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya'nın “İrfan ve Hikmet Peygamberi" adlı eserine dair Mehmet Deri tarafından yazılan tanıtım yazısı

16 Mart 2016 - 01:22

Kitabın Adı: İrfan ve Hikmet Peygamberi

Kitabın Yazarı: Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya

Yayınevi,  Basım Yeri ve Yılı:  İnsan Yayınları, İstanbul 2011

Baskı Sayısı ve Sayfası: 1. baskı, 184 sayfa

Tanıtımını yapacağım kitap, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya Hocamızın “İrfan ve Hikmet Peygamberi" isimli kitabıdır.   

Kitap, zengin bir akademik literatür taranarak yazılmış olup, alanında yayınlanan önemli eserlerin başında gelmektedir.

Eser; akıcı ve sade üslubuyla, kitaplığımızda bulundurulması gereken önemli bir eser.

Yazar, eserin yazılma gerekçesini şöyle açıklamaktadır: “Bu çalışma öncelikle Müslüman topluma Hz. Muhammed’in (s.a.s.) hayatının tarihî bir belge olmaktan ziyade, tüm yönleriyle içselleştirilmesi gereken bir yaşam projesi olduğunu hatırlatmaktadır.  

Diğer taraftan bu çalışma gayrimüslim ve özellikle de Batı toplumuna Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kan, şiddet, çatışma ve savaş taraftarı olmadığını bizzat kendi söz, fiil ve hayat felsefesiyle anlatmayı amaçlamaktadır.

Allah’ın sevgilisi (Habibullah) Hz. Muhammed’in (s.a.s.) sözleri sevgi ve muhabbet ifadelerinden başka bir anlam yüklü değildir. Zira O (s.a.s.) sevgi ve barış dininin peygamberidir. Dolayısıyla merhamet dolu olan Hz. Muhammed (s.a.s.) düşmanı dahi olsa beddua etmekten kaçınır. İnsana insan olduğu için değer veren Peygamberimiz (s.a.s.) nezaket ve şefkat numunesidir. İnsanlar arasında ayırım yapmadığı için eşitlikçi peygamberdir. Kendisinin ihtiyacı olduğu hâlde, muhtaç olduğu şeyi başkasına verebilecek kadar cömert ve yüksek gönüllüdür. Zulme ve haksızlığa uğrayan O’na (s.a.s.) başvurur. Müracaat eden mazlumun kimliği, dini ve ideolojisi O’nun için önemli değildir. Zira O (s.a.s.), haksızlığa uğrayanları korur ve savunur.

Bu kitap, hedeflediği amaçları gerçekleştirebilmek için Hz. Muhammed (s.a.s.) hakkında çok bilinen şeylerden ziyade az bilinen ve fazla gündeme gelmeyen hususları ön plana çıkarmayı hedeflemektedir.”

Kitap, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir.

Giriş bölümünde; Batı’nın genelde İslam’ı, özelde Hz. Muhammed’i (s.a.s.) nasıl algıladığı irdelenmektedir.

Birinci bölümde; İslam ve Barış Peygamberi’nin yaşam ilkleri hayatından örneklerle işlenirken;

İkinci bölümde; modernizmin insanların hayatlarında yaptığı negatif/olumsuz değişiklik ve tahribat karşısında İrfan ve Hikmet Peygamberi’nin (s.a.s.) ideal ve evrensel ahlak modelliği sunulmaktadır.

Sonuç kısmında ise önceki bölümlerde anlatılanların bir özeti şeklinde Hz. Muhammed’in (s.a.s.) sevgi, barış ve merhamet peygamberi olduğu önemle vurgulanmaktadır.

İlim ve fikir hayatımıza bu çok değerli eseri kazandıran Sayın Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya Hocamızı tebrik eder; ilim, düşünce ve kültür hayatımıza katkıları yolunda başarılarının devamını dilerim.

Kitap, İnsan Yayınlarının insankitap.com adresinden elde edileceği gibi kitapyurdu.com idefix.com gibi online satış sitelerinden de elde edilebilir.

İnsan Yayınları tlf no: 0212 249 5555

Kitap Tanıtımı: Mehmet Deri

irfan-ve-hikmet-peygamberi.jpg

Bu haber 2202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..