İslam Tarihinin İlk Döneminde İktidar Mücadelesi

Prof. Dr. Adnan Demircan'ın Beyan Yayınlarından çıkan "İslam Tarihinin İlk Döneminde İktidar Mücadelesi" kitabının Mehmet Deri tarafından yahpılan tanıtımı

12 Nisan 2016 - 15:15

Kitap Tanıtımı: Mehmet Deri
Kitabın Adı: İslâm Tarihinin İlk Asrında İktidar Mücadelesi
Kitabın Yazarı: Prof. Dr. Adnan Demircan
Yayınevi, Basım Yeri ve Yılı: Beyan Yayınları, İstanbul 2014
Baskı Sayısı ve Sayfası: 2. baskı, 376 sayfa

Tanıtımını yapacağım kitap, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Demircan Hocamızın “İslâm Tarihinin İlk Asrında İktidar Mücadelesi” isimli kitabıdır.

Kitap, zengin bir akademik literatür taranarak yazılmış olup, alanında yayınlanan önemli eserlerden biridir. Eser, gerçekten de çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

Kitapta Peygamberimizin (s.a.s.) ciğerparesi ve reyhanı, Ehl-i Beyt’in iki önemli ismi Hz. Hasan’ın (r.a.) ve Hz Hüseyin’in (r.a.s) hayatları, siyasî mücadeleleri, bu alandaki faaliyetleri ele alınmaktadır.

Yazar, eserin yazılma gerekçesini şöyle açıklamaktadır: “Hz. Peygamber’in (s.a.s.) vefatından sonra Müslümanlar, siyaset ve zenginlikle büyük bir imtihan yaşadılar. Ashabın ileri gelenleri, karşılaştıkları ilk problemleri derin bir krize yol açmadan atlattılar. Râşid Halifeler döneminin son yıllarında ise büyük bir kriz patlak verdi. ‘Birinci fitne dönemi’ dediğimiz bu dönemin başlarında üçüncü halife Hz. Osman’ın öldürülmesi, önü alınamaz gelişmeleri tetikledi. Hz. Ali, hilafet dönemini krizi çözmekle uğraşarak geçirdi; ancak başarılı olamadı.
Hz. Ali’nin bir suikast sonucu hayatını kaybetmesinden sonra Kûfe’de yerine seçilen Hz. Hasan, kısa bir süre sonra Muâviye lehine hilafet hakkından vazgeçti. Bu durum, İslâm dünyasında ilk defa karşılaşılan bir gelişme olup dünya tarihinde de örneği çok değildir. Muâviye, bu fedakârlıkla eline geçen önemli fırsatı, İslâm ümmetinin birliğini geliştirerek daha ileriye taşımak yerine Ümeyyeoğullarının iktidarını pekiştirme yönünde kullanmayı tercih etti.
Elinizdeki kitap, dönemin iki siyasî aktörü olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in hayatlarının ele alındığı iki ana bölümden oluşmakta ve ‘ikinci fitne dönemi’ diye adlandırılan bu dönemi, Ehl-i Beyt’in bu iki önemli simasının hayatları ve siyasî mücadeleleri çerçevesinde ele almaktadır.”

Kitap, Adnan Demircan Hocamızın diğer kitapları gibi dolu dolu olup gerçekten de başucu kitabı olarak bulundurmaya değer.

Kitap, Beyan Yayınlarının www.beyanyayinlari.com beyanyayinlari@gmail.com bilgi@beyanyayinlari.com adreslerinden temin edileceği gibi, www.kitapyurdu.com www.idefix.com gibi online kitap satış sitelerinden de elde edilebilir.

Beyan Yayınları tel: 0212 512 7697

Bu haber 2203 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..