İstanbul Üniversitesi Uluslararası Kamuoyuna Seslendi

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, “Darbe Girişimi Bildirisi” ile ilgili olarak hazırladığı detaylı açıklamaları Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak üç farklı dilde uluslararası akademik ortakları ile paylaştı.

31 Temmuz 2016 - 23:27

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hazırlanan bildiride Türkiye’deki demokratik sisteme yapılan darbe girişimi lanetlenerek bu zor günlerde İstanbul Üniversitesi’ne desteklerini bildiren tüm uluslararası akademik ortaklara teşekkür edildi. Bildiride ayrıca İstanbul Üniversitesi’nde eğitim ve akademik faaliyetlere her zamanki gibi devam edildiği belirtilerek, uluslararası akademik camiaya demokratik değerleri ve seçilmiş hükümeti savunma mücadelesinde destek çağrısı yapıldı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın imzası ile yayınlanan “Darbe Girişimi Bildirisi”ne ilişkin açıklamalar işbirliği içinde olunan uluslararası üniversiteler, Coimbra Grup üyesi üniversiteler, konsolosluklar, yabancı öğretim üyeleri ve yabancı öğrencilerle paylaşıldı:

“Uluslararası Akademik Ortaklarımıza,

15 Temmuz 2016 tarihinde, ordu içindeki Fethullah Gülen Hareketi ile bağlantılı küçük bir grup tarafından darbe girişimi başlatılmış ancak ne mutlu ki sonuçta başarısız olmuştur. Grup, tanklar, helikopterler, jetler ve ağır silahlar kullanarak amaçlarına ulaşmak istemiş, Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı başta olmak üzere hükümete ait binaları bombalamış, Genel Kurmay Başkanı ile dört Kuvvet Komutanını rehin almış ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye teşebbüs etmiştir.

Darbe ortaya çıkar çıkmaz, Türk halkı, demokrasiye, seçilmiş hükümete, demokratik kurumlara ve hukuk devletine desteğini göstermek için sokaklara çıkmıştır. Hükümete sadık kalan güvenlik güçleri sokaktaki silahsız sivilleri öldürmeyi hedef alan isyancıları durdurmak için zorlu bir savaş vermişlerdir. Türk medyası cesurca Cumhurbaşkanı ve darbeye karşı çıkanların seslerini duyurmalarına olanak sağlamıştır. İsyancı güçlerin acımasız saldırıları sonucu 250’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 2500’e yakın kişi de yaralanmıştır.

İstanbul Üniversitesi olarak, Türk halkının iradesine ve Türkiye’deki demokratik sisteme yapılan bu darbe girişimini lanetliyoruz. Tankların ve ağır silah ateşinin önüne geçerek, hayatını kaybetme pahasına, Türk milletinin demokratik iradesini savunmak için isyancılara kahramanca karşı koyan Türk halkına şükranlarımızı sunuyoruz. İnanıyoruz ki, 15 Temmuz günü, Türkiye’nin uzun demokrasi mücadelesi tarihinde bir simge olacaktır.

Bu zor günlerde, dünyanın her yerinden bize üzüntülerini ileten ve desteklerini bildiren dostlarımıza teşekkür ederiz. Eğitimimize ve akademik faaliyetlerimize her zamanki gibi devam ediyoruz. İnanıyoruz ve umuyoruz ki, uluslararası akademik camia demokratik değerleri ve seçilmiş hükümeti savunma mücadelemize destek verir ve açık toplum düşmanlarına karşı seslerini yükseltirler.”

“Darbe Girişimi Bildirisi” ile ilgili Türkçe açıklama için tıklayınız

“Darbe Girişimi Bildirisi” ile ilgili İngilizce açıklama için tıklayınız

“Darbe Girişimi Bildirisi” ile ilgili Arapça açıklama için tıklayınız

Kaynak: İstanbul Üniversitesi

Bu haber 1141 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..