İTÜ'ye 'Design Turkey' ödülü

Yeşil Kampüs projesi kapsamında dört yıldır sürdürdüğü çalışmaların bir parçası olan bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimleri, ülkemizde tasarım alanında en önemli etkinliklerden biri olan Design Turkey’de “Kamusal Alan” kategorisinde “İyi Tasarım” ö

31 Ekim 2016 - 08:39

Yeşil Kampüs projesi kapsamında dört yıldır  sürdürdüğü çalışmaların bir parçası olan bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimleri, ülkemizde tasarım alanında en önemli etkinliklerden biri olan Design Turkey’de “Kamusal Alan” kategorisinde “İyi Tasarım” ödülüne değer görüldü. 13 farklı kategoride 300’den fazla tasarım çalışmasının yarıştığı Design Week Turkey’de, İTÜ'nün bu çalışması üniversiteye ödül getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın koordinatörlüğü ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organizatörlüğünde, TURQUALITY® Programı dâhilinde Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ile yapılan iş birliği sayesinde verilen ödüller sahiplerine kavuştu. Törende, üniversitemizden mezun birçok tasarımcının da ödül alması dikkat çekti. Ödüller; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Ekonomi Bakanı Müsteşarı İbrahim Şenel ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından verildi.

Ayazağa Yerleşkesinde hayata geçirilen ve önümüzdeki süreçte diğer yerleşkelerde de uygulamaya geçecek proje, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap ve Doç. Dr. Gülname Turan’ın yürütücülüğünde tamamlandı, İTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri birimince desteklenen yönlendirme sistemi projesindeki birimler; Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’müzden Doç. Dr. Gülname Turan, Araş. Gör. Dr. Koray Gelmez ve Araş. Gör. Emrah Özturan tarafından tasarlandı. Ödüle lâyık görülen tasarımlarda; evrensel tasarım ilkeleri, yeşil kampüs ve ulaşılabilirlik ölçütleri gözetildi.

Tasarlanan ürün ailesi bina tanımlama ve yaya yönlendirme birimlerinden oluşuyor. Bina tanımlama birimi, bina isminin gereken uzaklıktan görünürlüğünün sağlanması ve farklı mimarî yapıların ortak bir dille kimliklendirilmesini amaçlıyor. İki parçadan oluşan ve çift yönlü ana gövdeye sahip bu birim, geniş ve düz yüzeylerinde bina bilgisini iki dilde yazılmış hâliyle içeriyor. Yerleşke florasının bu birimlere yansımasını sağlayan diğer parça ise uygun bitkileri barındırmayı hedefliyor. Yaya yönlendirme birimi ise dikey yapısıyla farklılaştırıldı ve yerleşkenin mevcut peyzaj anlayışına uygun olarak çift taraflı düz yüzeyleri grafik uygulamaya elverişli olarak kurgulandı. Bunun yanında, mevcut uygulamalar için salt yönlendirmeye odaklı tasarlanmış iki farklı ağırlıktaki Signika yazıyüzü kullanıldı. Tüm kamusal alanlardaki ihtiyaçlar dikkate alınarak üretilen ürünler, pilot bölge olarak yerleşkelerde kullanılıyor.

Design Turkey nedir?

Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirmektedir. Design Turkey, iyi tasarlanmış ürünlerin topluma ve endüstriye sağladığı faydaları görünür kılmak amacıyla başlatıldı. Bu kapsamda, Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri 2008’den bu yana, bu alanda dikkate değer çalışmaları ödüllendiriyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen ödüllere şimdiye dek yaklaşık 1800 başvuru alınması, etkinliğin önemini ortaya koyuyor.

Bakan Nihat Zeybekçi: “İnanın, başaracaksınız.”

Ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise yaratıcılığın ve üretimin insanın doğasında olduğunu belirterek, ülkemizin marka patent tescilinde Avrupa’da birinci, dünyada ise 12’nci sırada olduğunu söyledi ve sözlerini “Yol uzun, hedef büyük. Ortalama bir ülke olamayız. İnanın, başaracaksınız.“ diyerek tamamladı.

Kaynak: İTÜ

Bu haber 1442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..