Kelam Koordinasyon Toplantısı ve İnanç-Ahlak Sempozyumu

19 Mayıs 2014 - 00:53

1Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Türkiye İlahiyat Fakülteleri Kelam Anabilim Dalları Koordinasyon Toplantısının 19.cusu 16-17 Mayıs 2014 tarihlerinde Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin ev sahipliğinde Adana'da gerçekleştirildi. 16 Mayıs 2014 Saat 9:30'da Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Anfisi'nde başlayan toplantı, Soma'da hayatını kaybedenler için Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Bahadır Kılıç'ın okuduğu aşr-i şerif ile başladı.

Evsahibi Fakülte adına konuşan Çukurova Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. İsmail ŞIK,  sözlerine Soma'da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet dileyerek  başladı.  Konuşmasını Sempozyumun ‘inanç’ ve ‘ahlak’ konularını esas aldığını belirten Doç. Dr. Şık, ”İnanç bir dinin en temel ögesi, olmazsa olmazı; birbirini bütünleyen, insan hayatına anlam kazandıran temel değerlerdir. İnanç, doğru ve sağlam deliller üzerine inşa edildiğinde insanın beklentilerine cevap veren, huzurlu ve mutlu kılan bir unsurdur. Sorun olan, insan olarak bizlerin yanlış ve hata veya günah işlemesi değil, bu olumsuz davranışları huy ve ahlak haline getirmemizdir.” diyerek sürdürdü.

Sempozyumun açılış seremonisi İlahiyat Fakültesi Dekanı Ali Osman Ateş ve Üniversite Rektörü Prof.Dr. Mustafa KİBAR'ın konuşmalarıyla tamamlandı. Verilen aranın ardından sempozyum oturumları başladı ve Sempozyum, 17 Mayıs 2014 Cumartesi günü sonunda gerçekleştirilen değerlendirme oturumuyla tamamlandı. Sempoyum hem ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen çok sayıda akamedemisyenler hem de Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından ilgiyle izlendi. Sempozyum Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmail Yürük'ün kapanış konuşmasıyla sona erdi.

Sempozyum ve Koordinasyon Toplantısından Kareler:

 

[gallery ids="851,852,853,854,850,849,848,847,846,845,844,843,842"]

Bu haber 1603 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..