Kıdem Arttıkça, aidiyet duygusu artıryor

Uludağ Üniversitesi (UÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Aydem Çiftçioğlu, devlet kurumlarında aidiyet duygusunun yüksek kıdemli personelde daha fazla olduğunu söyledi.

17 Nisan 2016 - 13:18

Uludağ Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı Hizmet İçi Eğitim Birimi tarafından düzenlenen seminerde kurum içi aidiyet duygusu ele alındı. UÜ İİBF İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Aydem Çiftçioğlu tarafından verilen seminere Uludağ Üniversitesi personeli yoğun ilgi gösterdi.

Çalıştığı kuruma karşı aidiyet hisseden devlet memurunun konuşmalarında ben yerine ‘biz’ kelimesini daha sık vurguladığını kaydeden Doç. Dr. B. Aydem Çiftçioğlu, “Aidiyet duygusu gelişmiş devlet çalışanı, kurumunda çalışmaya ve kalmaya isteklidir. Kendisini güçlü bir ailenin üyesi gibi hisseder. Daha itaatkârdır, işini sahiplenir, kendisini geliştirir, iş performansı yüksektir ve memnuniyet duygusu daha fazladır. Bunlar aidiyet duygusu gelişmiş personelin temel özellikleridir” diye konuştu.

YÜKSEK KIDEM AİDİYET DUYGUSUNU ARTTIRIYOR

Kamu kurumlarında yapılan araştırmalarda evli erkek ile bekâr kadınların aidiyet duygularının bekâr erkek ve evli kadına göre çok daha yüksek çıktığını açıklayan Doç. Dr. Çiftçioğlu, orta ve altında performans sergileyen çalışanların da kuruma bağlılık oranlarının fazla olduğunu aktardı. Çalışanların genel olarak kuruma değil, yöneticiye aidiyet duygusu beslediklerinin altını çizen Çiftçioğlu, “Kurum yöneticileri bu yüzden mutlaka personele adaletli ya da orta yolu bulacak şekilde yaklaşması gerekiyor. Çalışan kendisine rol model olarak yöneticisini seçiyor ve kurumdan çok ona bağlılık hissediyor. Ayrıca yine yapılan araştırmalara göre kıdemi yüksek personelde aidiyet duygusu çok daha yüksektir. Kıdem düştükçe kuruma bağlılık oranı azalmaktadır” dedi.

Kaynak: Uludağ Üniversitesi

Bu haber 666 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..