Kredi Kartlarına 9 Taksit Sınırlaması

13 Mayıs 2014 - 01:22

Visa Plans Largest IPO In U.S. HistoryMart 2007 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Banka Kredi Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikde değişiklik yapıldı. Bilindiği üzere daha önce çıkarılan yasa elekronik, cep telefonu ve altın satışlarında kredi kartlarına taksit uygulamasına son verilmişti. Bugün Resmi Gazete de yayınlanan kararla, ilgili yönetmelik de değiştirilek kanunla uyumlu hale getirildi.  Değiştirilen yönetmelikle kuyumculuk ve cep telefonu satışlarında kredi kartlarına taksit uygulması sonlandırılırken, diğer taraftan kredi kartlarıyla ilgili tüm işlemlerde 9 taksit sınırlaması getirildi.

Yönetmeliğin Deiştirilen Maddeleri:

MADDE 1  10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi KartlarıHakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki sekizinci fıkra eklenmiştir.

“(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

(8) Yedinci fıkranın ikinci cümlesi, kurumsal kredi kartları hakkında uygulanmaz.”

MADDE 2  Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3  Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

KAynak: 13 Mayıs 2014 tarihle Resmi Gazete

 

Bu haber 1214 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..