KYK'lı Gençler Sabah Namazında Buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler Haftası, Ankara Kocatepe Camii fuar alanında düzenlenen açılış töreniyle başladı.

04 Ekim 2016 - 07:13

Bu yıl “cami ve kitap” teması ile kutlanan Camiler Haftası’nın açılış töreninde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş KYK’lı gençlere kitap hediye etti.

Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde düzenlenen ve KYK Genel Müdürü Sinan Aksu’nun da katıldığı programda sabah namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldırdı. Başkan Görmez, salavat ve tesbihatın ardından öğrencilere hitap etti.

Başkan Görmez, Hazreti Muhammed (s.a.v.)'in ideal gençleri, "neşeyi Rabbine ibadette arayan gençlik" olarak tarif ettiğine işaret ederek, "Ruhunuzu sürekli yüceltmek istiyorsanız Rabbinizle ilişkinizi sürdüreceksiniz. Kulun Rabbiyle en güzel ilişkisi, onunla beş vakit sohbet etmesidir.  Gençler, kendinizi Allah'la sohbet etmekten mahrum etmeyin. Namaz, Allah'la sohbet etmektir, kulun Rabbiyle konuşmasıdır." dedi. 

Gençlere, zamanı doğru kullanmaları tavsiyesinde de bulunan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü: "Allah'ın sağlık verdiği güzel vakitler yaşıyorsunuz. Öncelikle sağlığın, sonra da vaktin kıymetini bileceksiniz. Allah'tan zaman içinde zaman isteyerek hayatınıza çok şey katacaksınız. Allah hepinize gençliğinizi en güzel şekilde yaşamayı nasip etsin.”

“İslam davası başlarken büyük oranda bir gençlik hareketi olarak başladı”
Başkan Görmez, gençlerden peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatını okumalarını ve iyi anlamalarını da isteyerek, “Peygamberimizin hayatını okuyun. O’nun hayatını okuduğunuzda göreceksiniz ki; size, bizim kürsülerden anlattığımız o sahabenin hiçbirisi yaşlı değil, hepsi gençti. Peygamberimizin Mekke'de birlikte İslam davasını ayağa kaldırmak için hareket ettiği bütün arkadaşları, sizlerle aynı yaşlardaydı. Medine'ye hicret ederken gençlerle beraber hicret etti. Medine'de mescidi inşa ederken gençlerle inşa etti. Aralarında elbette ihtiyar insanlar da vardı. Ama Peygamberimizin ashabı İslam davası başlarken büyük oranda bir gençlik hareketi olarak başladı. Gençlerin davası olarak başladı. Onların her biri bizim için çok güzel örneklerdir.” diye konuştu.

“Fiziği, kimyayı tefsirden ve hadisten ayırmayacaksınız. Matematiği siyerden ayırmayacaksınız. Bunların hepsi ilimdir”
Kuran-ı Kerim’i öğrenmenin ve okumanın önemine de vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dini öyle bir din ki cehaletle beraber yürümez. Dinini yaşayacak kadar ilim öğrenmek herkese farzdır. Başkasına öğretmek için öğrenmek ayrıca bir vazifedir. İlmin peşinde olacaksınız. Her biriniz yaptığınız iş ne ise o konuda en iyi noktalara çıkacaksınız. Peygamberimiz öyle buyuruyor, “Allah yaptığı işi en güzel yapanı sever.” Siz en güzelini bulacaksınız, en güzelini yapacaksınız. Allah sizi muvaffak eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

KYK’lı gençler, Ankara’yı gezdi
KYK’lı gençler, sabah namazı ve birlikte yapılan kahvaltının ardından Ankara’yı gezme fırsatı da buldu. Gençler sırasıyla Beştepe Millet Camii, Hacı Bayram-ı Veli Camii, Ankara Kalesi ve İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı Taceddin Veli Dergahı’nı gezdi.  Ankara'ya ilk kez gelen öğrenciler manevi ve kültürel mekanlara hayran kaldıklarını dile getirerek, hem Diyanet İşleri Başkanıyla birlikte namaz kılabildikleri hem de Ankara gezisi ile şehri yakından tanıma imkanı buldukları için KYK Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Ülke genelindeki tüm yurtlarda programlar düzenlenecek
Camiler Haftası nedeniyle KYK İl Müdürlükleri ve yurtlarda da çeşitli programlar düzenlenecek. 
 Programlar çerçevesinde KYK’lı gençler, bulundukları il ve ilçelerde camileri ziyaret edecek, gönüllü olanlar camilerde temizlik ve peyzaj düzenlemesi yapacak.  Gençler ayrıca, bulundukları il ve ilçelerdeki tarihi ve merkezi camilerde sabah namazlarında buluşacak. Yurtlarda da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen manevi rehberler tarafından Camiler Haftası ve Muharrem ayına ilişkin sohbetler yapılacak.  

Kaynak: gsb.gov.tr

Bu haber 469 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..