LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Binlerce öğrenci, iyi bir üniversiteye girmek için Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Peki sonuçlar ne zaman belli olacak? Sonuçlar açıklandıktan sonra adayları nasıl bir süreç bekliyor? İşte yanıtları.

15 Temmuz 2016 - 19:00

Üniversiteye girişin ikinci adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sonuçları, 18 Temmuz Pazartesi açıklanıyor. Sonuçların açıklanmasının ardından 26 Temmuz’da üniversite tercihleri başlayacak. Tercih süresi 2 Ağustos’ta sona erecek. Üniversite kayıtları ise 12-16 Ağustos’ta e-Kayıt; 15-19 Ağustos’ta normal kayıt olarak gerçekleştirilecek. Meslek yüksekokulu ön lisans programları, açıköğretim ön lisans ve lisans programlarından tercih yapabilmek için YGS puan türünde 150 barajını aşmış olmak gerekiyor. Adaylar, lisans programlarını seçebilmek için LYS’lerde 180 ve üzerinde puan almış olmalı.

24 TERCİH YAPILABİLECEK

Üniversite adayları en fazla 24 tercih yapabilecek. 2015’te tıp ve hukuk alanları için getirilen başarı sırası sınırlaması, 2016’da mimarlık ve mühendislik alanları için de getirildi. Bu durumda hukuk tercihi yapmak isteyen öğrencilerin ilgili LYS puan türünde (TM-3) en düşük 150 bin, tıp fakültesi tercih edeceklerin MF-3’te en düşük 40 bin başarı sıralamasında olmaları gerekiyor. Mimarlık isteyenler için başarı sıralaması ilgili LYS puan türünde (MF-4) en düşük 200 bin, mühendislik için ise (orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri hariç) MF-4’te en düşük 240 bin başarı sıralamasına sahip olmalı.

Esra ÜLKAR/HÜRRİYET

Bu haber 848 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..