Mustafi öğretim görevlisi, öğretim görevlisi kadrosuna açıktan atanabilir mi?

Bir yüksek öğretim kurumunda çılışırken mustafi sayılan bir öğretim görevlisi, bir başka kurumda ilan edilen öğretim görevlisi (ya da öğretim elemanı) kadrosuna açıktan atanabilir mi?

16 Mart 2016 - 00:07

Bir yüksek öğretim kurumunda çılışırken mustafi sayılan bir öğretim görevlisi, bir başka kurumda ilan edilen öğretim görevlisi (ya da öğretim elemanı) kadrosuna açıktan atanabilir mi? Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı, bu durumdaki bir öğretim görevlisinin açıktan atanmasının mümkün olduğu yönünde görüş bildirmiştir. Söz konusu kurumun bu konudaki mütalaası şöyledir:

Bilindiği üzere, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunun 25/b maddesinde;  “Kadrolu öğretim elemanları: Bu grupta yer alan öğretim elemanları Genel Müdürün teklifi, Bakanın onayı ile atanır. Bunların görev süreleri, her türlü özlük hakları, akademik unvanlarının yükselmesi ve korunması, emeklilikleri ve izinleri konusunda 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve 2914 sayılı Yüksek Öğretim Personel Kanunu hükümleri, bunlar dışında kalan diğer konularda 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu hükümleri uygulanır. …” hükmü yer almaktadır.

Diğer taraftan, 02/09/1983 tarihli ve 78 sayılı KHK’nın ek 8 inci maddesi ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 65 inci maddesine dayanılarak hazırlanan, Devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarının öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen yapılacak atamaları kapsayan, 31/07/2008 tarihli ve 26953 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in 14 üncü maddesinde, yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanlarına başvurularında merkezi sınav şartının aranmayacağı hükme bağlanmıştır.

Yukarıdaki hükümler çerçevesinde, Kurumunuzda öğretim görevlisi olarak görev yapmaktayken müstafi sayılmak suretiyle görevinden ayrılan bir öğretim görevlisi, söz konusu Yönetmelik hükmü ile 4652 sayılı Kanunun 25/b maddesi kapsamında öğretim görevlisi kadrosuna açıktan atanabilir.


Sitemizde yayınlanan haberlerin hakları Akademi Haber'e ve kaynağına aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeden kopyalanamaz ve kullanılamaz

Bu haber 726 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..