Öğretmenlikte ‘mentorluk’ dönemi

Dün ataması yapılan 30 bin öğretmen için “mentorluk” dönemi başladı.

12 Şubat 2016 - 08:00

Pervin Kaplan/Habertürk

Bu öğretmenler ilk kez bu yıl başlayan uygulamaya göre atandıkları illere gitmeyecek, adaylık döneminin 6 ayını istedikleri il ve ilçelerde “mentorları” eşliğinde geçirecek. Her öğretmene meslekte 10 yılını doldurmuş, projelerde görev almış deneyimli öğretmenler eşlik edecek. Aday öğretmen haftanın 3 günü onlarla birlikte derse girecek, birlikte plan yapacak, ders işleyişini görecek. Her hafta bir günlerini okulda, bir günlerini de milli eğitim müdürlüklerinde idari işlerde geçirecekler ve sistemi öğrenecekler.

Gelelim danışman öğretmenle ilgili soru işaretine. Aday öğretmenin danışmanıyla arasında en ufak bir çatışma ve sorun olmaması gerekiyor. Aksi halde öğretmenlik şansını kaybedebilir. Çünkü üç kez giyim, kuşam, konuşma, milli, manevi, ahlaki, evrensel değerlerin de aralarında olduğu 50 kritere göre yapılacak performans değerlendirmesinden geçemeyebilirler. O zaman da öğretmen olma şansını kaybederler.

Öğretmenliği kaybettirme olasılığı olan sadece danışman öğretmen değil elbette. Performans değerlendirmesini yapacak okul müdürleri, sonra yazılı sınav var. Bunları aşsanız bu kez sözlü sınav karşınıza çıkacak.

Bir başka sorun ise atama bekleyen öğretmenler. Dün atananlar arasında 10 yıldır bekleyen öğretmenler de vardı. Sadece 30 bini sevindi ama daha yüz binlercesi beklemeye devam edecek. 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne giren ve sadece 16 dalda yapılan bu sınava giren 292 bin öğretmen olduğu düşünüldüğünde bekleyen öğretmen sayısının 300 bini aştığını söyleyebiliriz.

O zaman da “işsiz öğretmenler ordusu” yaratan sistemi sorgulamak gerekiyor.Uzaktan, açıktan, yaz okulları ve sertifikalarla pedagojik formasyon vererek, neredeyse her fakülte mezununa öğretmenlik hakkı sunan sistemde tek eksik kaldı. O da mektupla öğretmen olmanın yolunu açmak.

Sırada öğretmen açığı var. Milli Eğitim Bakanlığı ataması yapılan 30 bin öğretmenle bu açığın 60 bine düştüğünü söylüyor olsa da eğitimcilere göre bu sayı 100 bin. Üstelik de bakanlık verilerini dikkate aldığımızda bu 60 bin açık aralarında öğretmenlikle ilgisi bile olmayan önlisans, lisans programlarından mezun, ücretli öğretmenlerle karşılanıyor. Bu uygulamanın da “eğitimde kalite” sorununa nasıl bir katkı sağlayacağı tartışılır.

Bu haber 546 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..