Orkide yumrularında kansere karşı etken madde bulundu

Rus bilim adamları, orkit yumrularında kansere karşı koyan etken madde keşfetti.

13 Temmuz 2016 - 21:43 - Güncelleme: 14 Temmuz 2016 - 09:53

Lobachevsky Üniversitesi, Botanik Bahçesi Bitki Üretimi ve İnovasyon Teknolojileri Laboratuvarı başkanı Lavr Kryuko'ya göre, orkide yumrularının bu tedavi edici özelliğinin bugüne kadar bilinmiyordu. Bununla birlikte bu bitkinin, bazı gastrolojik hastalıkları önleyicisi olarak düşünülüyordu. "Biz orkitleri bir yol önce incelemeye başladık ve orkide yumru köklerini analiz ettiğimizde onların biyolojik olarak kansere karşı koyan bazı aktif bileşenlere sahip olduklarını gördük" diyen Kyrukov, "bu bileşenler gerçekten çok aranan bileşikler" diye de ekledi. Özellikle orkide yumrularında bulunna bileşenlerden biri, steroasitlerin biyosentezinde rol oynayan "skualen" türü biz bileşen. Bu bileşen daha çok bazı pahalı ilaçların yapımında kullanılmak üzere köpekbalığı karaciğerinden elde edilebiliordu.

Orkide yumrularında keşfedile diğer bileşen ise "lupeol" cinsi bir bileen ki bu, tümörleri yavaşlatma konusunda günümüzde kemoterapide kullanılan ilaçlardan daha etkili bir bileşendir.  Kyrukov sözlelerini "başlangıç olarak, onların bileşen oranını bilerlemek için bioaktif bileenlerin tamanını tahlil etmeliyiz ki, tüm grup hakkında tahliller yapabilelim" şeklinde sözlerini sürdürdü.

Ona göre,  kanser tedavisinde potansiyel tabii kür, önleyici tedavi olarak bitki temelli materyal olarak daha fazla kullanılabilir. Hatta bu kimsayasal tedavi yöntemlerine göre kesin bir avantaja da sahip olacaktır. Çünkün en azından yan etkileri olmayacaktır. Ancak bitki bilimcilerinde işaret ettiği gibi, orkidelerin kendi tabii çevrelerinde yetiştirilebilmeleri oldukça zordur.  Doğal olarak orkit yumrularının gelişimi 2 ila 5 yıl sürmektedir. Laboratuvar koşulları uygun şekilde dizayn edildiğinde ise bu süre bır yıla kadar inebilmektedir. Üniversite Botanik Bahçesi Yöneticisi Alexander Shirokov,  Lobachevsky Üniversitesi araşırmacılarının orkit yetiştirme ve araştırmaları konusnuda yıllardır çalıştığına işaret ediyor. Botanik Bahçesinde şu an itibarıyla 800 orkide türü bulunuyor. Bu orkide türlerinden bir kısmı, 80 yıl önce Rus haritasından kaybolmuş durumda.

 

Bu haber 1143 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..