ÖSYM, Soruları Açıklayacak mi?

Ösym, bugünki basın bildirisinde ösym tarafından yapılan sınavlara ait soruların açıklanmasıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Peki Ösym soruları açıklayacak mı?

02 Ocak 2015 - 18:27 - Güncelleme: 02 Ocak 2015 - 18:28

Ösym, bugünki basın bildirisinde ösym tarafından yapılan sınavlara ait soruların açıklanmasıyla ilgili bir açıklamada bulundu. Peki Ösym soruları açıklayacak mı? Ösym, yaptığı açıklamada, AYM kararanın bireysel olduğunu ve bireylerin başvuraları halinde ilgli kişiler için, kendisine ait soru ve cevapların açıklanabileceği yönünde bir açıklama yayınladı. İşte Ösym tarafından yapılan açıklama:

Anayasa Mahkemesinin 4 Nisan 2014 tarihli ve  2013/114E. 2014/22 K. Sayılı “12.7.2013 günlü, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un; 33. maddesiyle, 4982 sayılı Kanun’un 2. maddesine eklenen “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır” şeklindeki fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması” kararına istinaden;

6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasının tanımış olduğu “sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği” yetkisi kapsamında olmak üzere; sınavlarda sorulan soruların ve cevapların İnternet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecektir. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda; 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçığı, cevap kağıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulacaktır. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için   sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının % 10’u sayısınca soruların resmi İnternet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek olup 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmayacak ve başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmeyecektir.

Bu haber 1474 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..