ÖSYS'de en fazla 24 tercih yapılabilecek

Yüksek Öğretim Kurulu, önceki yıllarda yapılan tercih ve yerleştirme raporlarına dayanarak adayların yapabileceği tercih sayısını 30'dan 24'e düşürdü. Buna göre adaylar en fazla 24 tercih yapabilecek.

21 Şubat 2016 - 09:59 - Güncelleme: 21 Şubat 2016 - 09:59

Üniversite sınavına giren ve herhangi bir yüksek öğretim kurumuna girmek için tercih yapan adayların yapabileceği azami terchi sayısı en fazla 24 olarak belirlendi. Yüksek Öğretim Genel Kurulu, geçmiş yıllarda yapılan tercihler, yapılan tercih sayısı üzerinde kapsamlı bir rapor hazırlattı. Yapılan incelemeler sonucunda adayların ortalama 17 civarında tercih yaptığı  ve genel olarak da adayların ilk üç tercihine yerleştirildiği tespit edildi. Buna göre  özellikle 24 ve üstü terchi sırasına yerleşen adaylarının son derece az olduğu belirlendi.

Yüksek Öğretim Kurulu, adayları daha özenli ve dikkatli tercih yapmaya sevk etmek,  ayrıca tercih hakkına yerleştiği halde kayıt yaptırmayan adayların diğer öğrencileri  mağdur etmemesi gibi bazı hususları da dikkate alarak, tercih sayısını 24 ile sınırladı.

Kaynak: İnternet

Bu haber 586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..