'Rektör Atamalarında Mevcut Uygulamadan Vazgeçilmeli"

Akademik Yıl Açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "rektör atamalarında mevcut uygulamadan vazgeçilmesi"nin üniversitelerin yararına olacağını söyledi.

18 Ekim 2016 - 12:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen  2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde konuşuyor. Konuşmasında yüksek öğretim kurumlarında rektör seçimleri ve atanmasıyla ilgili olarak da konuşan Cumhurbaşkanı "üniversitelerde mevcut uygulamadan vazgeçilmesinin hem üniversitelerin hem de ülkemizin yararına olacağını" söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan rektörlük seçimlerinin her ne kadar görünüşte demokratik seçimler gibi olsa da, hakikatte üniversetelerde gruplaşmalara, kutuplaşmalara ve kırgınlıklara yol açtığını, bu sürecin YÖK ve Cumhurbaşkanının takdiriyle de daha sıkıntılı bir boyuta dönüştüğünü ifade etti. Dolayısıyla üniversetelerde rektör atamalarında mevcut usulden vazgeçilmesinin hem üniversite ve hem de ülkemizin yararına olacağını dile getirdi.

Bilindiği üzere mevcut uygulamada üniversetelerde rektör adayını belirlemek üzere bir ön seçim yapılıyor. Öğretim üyelerinin oy kullandığı seçimlerde ilk altıya giren adaylar YÖK'e gönderiliyor. YÖK, bu adayları üçe indirerek Cumhurbaşkanın onayına sunuyor. Cumhurbaşkanı da bu üç aday arasından birini rektör olarak atayabiliyordu.

Bu haber 1666 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..