Sağlığınız için bakterilerinizi koruyun

İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Funda Uğur Kantar, bağırsakta bulunan bakterilerin alzheimer, diyabet, otizm, obezite ve karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığın önlenmesinde kilit rol oynadığını söyledi.

12 Şubat 2016 - 10:43 - Güncelleme: 12 Şubat 2016 - 10:46

Kantar, bilinçsiz antibiyotik tüketiminin bu faydayı zarara dönüştürdüğünü belirterek, “Sağlığımızın devamı için bağırsaktaki bakteriler korunmalı” dedi. 

Bağırsakta bulunan İyi bakteriler, insan vücudundaki işleyişin devamı açısından büyük önem taşıyor. Önemsiz hastalıklarda sık sık kullanılan antibiyotikler ile aşırı stres ve yaşam tarzı iyi bakterilerin kökünü kazıyor, hastalıkların oluşmasına zemin hazırlıyor. 

İzmir Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Funda Uğur Kantar, bağırsakta bulunan bakterilerin hastalıklara karşı adeta kalkan vazifesi gördüğünü ifade ederek, “ Vitamin yapımı, besinlerin emilimi ve enfeksiyonlara karşı korumada bağırsakta bulunan bakterilerin önemi çok büyüktür. Bağırsak bakterileri olumlu yapıdadır. Yanlış uygulamalarımızla yararlı özelliğini yitirmesine ve hastalıklara zemin hazırlamasına neden oluyoruz. İnsan vücudunda birçok mikroorganizma var. Onlarla son derece dinamik bir ilişki içerisindeyiz.  BU organizmalar en çok da bağırsaklarda bulunuyor. Bağırsak bu açıdan sadece sindirim değil, pek çok işlevi yürüten bir organ vazifesi görüyor. Ayrıca pek çok hastalığın oluşması ve engellenmesinde aktif role sahip. Genetik yapımız, yaşam tarzımız ve kullanılan ilaçlar bu bakterilerin davranışlarını etkiliyor” dedi. 

“Onları biz bozuyoruz”

Yrd. Doç.Dr. Funda Uğur Kantar, bağırsaktaki bu bakterilerin doğal hallerini kaybettikleri ve değişime uğradıkları takdirde birçok hastalığa ortam hazırladığını dile getirerek, “Bakterilerin karaciğer yağlanması, obezite, diyabetin gelişimi, otizm ve Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunda rol oynadıkları ortaya çıkmıştır. Dışardan müdahalelerle mikroorganizmaların cinsi ve sayısı değişebiliyor, yararlı olanların yerine zarar veren, dengemizi bozan, hastalık yaratan bakteriler açığa çıkabiliyor” diye konuştu. 

Kontrolleri aksatmayın

Vücudun işleyiş bozukluğu durumunda sinyal verdiğini anlatan Kantar, “Herhangi bir farklılık hisseden kişilerin gerekli kontrolleri yaptırmalarını öneriyoruz. Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalıyız. Vücudun sahip olduğu dengeyi bozmamak için sadece doktor önerisiyle ilaç kullanalım” dedi.

Bu haber 1755 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..